Pénzcentrum • 2015. január 16. 06:00
Van, akinek bár már három hónapos a kisbabája, de egy forintot nem kapott még a szülés után járó terhességi gyermekágyi segélyéből. Az EMMI szerint a munkáltató a hibás, de akkor is csúszhat a kifizetés, ha az anya késve adja le a szükséges papírokat. De van úgy, hogy minden időben történik, mégsem jön a pénz.
Egyre több állami intézkedés irányul arra, hogy ösztönözze a gyermekvállalási kedvet. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere 2014 őszén bejelentette, hogy 2019-ig fokozatosan a duplájára kívánják emelni a kétgyermekes családok adókedvezményét, illetve bevezették például a friss házasok havi 5 ezer forintos támogatását. Emellett 2014-től ennek érdekében változtak a gyermekgondozási ellátások.
Ez természetesen mind hozzájárulhat ahhoz, hogy tervezhetővé váljon a gyermekvállalás, különösen akkor, ha ezeket a támogatásokat valóban megkapja a kismama, a család. Előfordul ugyanis, hogy nem érkezik meg például a terhességi gyermekágyi segély. Egyik olvasónk már három hónapja hiába várja a pénzt.
A terhességi gyermekágyi segélyre (TGYÁS) az jogosult, aki a szülést megelőző két év alatt legalább 365 napon át biztosított volt. Vagy addig kell szülnie, amíg van érvényes társadalombiztosítása, vagy pedig az azt követő 42 napon belül. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) híradása szerint az elnevezés változik 2015-ben, de a juttatás maga nem. Összege a napi átlagkereset 70 százaléka, amely a szülési szabadság ideje alatt jár, 168 napon keresztül.
Kíváncsiak voltunk, mi lehet az oka annak, ha nem érkezik meg a pénz. Kérdésünkre az EMMI Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság a következő választ adta:
Az EMMI válasza azért is meglepő, mert a Pénzcentrum informátora közalkalmazottként dolgozik. Egyébként az egészségbiztosítási ellátásról szóló törvényben szigorú szabályozás vonatkozik mind munkavállalóra, mind pedig az anyára a bejelentést illetően, pontosan azért, hogy az efféle csúszások elkerülhetővé váljanak. A munkaadónak miután a leendő szülő leadta a szükséges papírokat, 5 napon belül be kell nyújtania az igénylést az egészségbiztosítási pénztári szakigazgatóságnak. Ha a szülő késik, értelemszerűen a kifizetés is késik.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Lapzártánkig nem sikerült elérni a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségét, tapasztaltak-e hasonló problémákat, valóban a munkaadónál akadhat-e el a folyamat.
Mit lehet tenni, ha nem jön a pénz?
Az EMMI javaslata szerint amennyiben a kismama nem kapja meg időben a terhességi-gyermekágyi segélyt, akkor elsősorban forduljon a foglalkoztatójához: