Akár komoly mérgezést is okozhat a karácsonyi menü

Pénzcentrum2014. december 24. 14:00

Hajlamosak vagyunk olyan dolgokról is megfeledkezni a karácsonyi hajrában, amik egyébként teljesen természetesek. Hogy például miként, és meddig tárolhatók az élelmiszerek. Sokat spórolhatunk a közeli lejáratú termékeken, de ha nem vagyunk elég körültekintőek, nagy boldog családi gyomorrontás lehet a vége.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (NÉBIH) összeszedett a Pénzcentrum kérésére néhány tippet, amiket betartva nem vár ránk meglepetés az ünnepek alatt.

Vigyázzunk a hallal!

A nyers hal, mint minden nyers élelmiszer, hordozhat szemmel nem látható szennyeződéseket. Vásárlása, tárolása és elkészítése során gondosan ügyelni kell arra, hogy a kenődéses szennyeződéseket megelőzzük. Fontos az elkülönített kezelése, tárolása, a szennyezett felületek mielőbbi alapos forró vizes lemosása.

Otthon jól záródó dobozban tegyük a halat a hűtőszekrénybe, megelőzve a szag átterjedését más élelmiszerekre. Amennyiben a vásárlás napján a halat nem használjuk fel, tanácsos konyhakész állapotában, teljes felületén becsomagolva és felcímkézve lefagyasztani. Fagyasztva a hal néhány hétig tárolható, bár számolni kell a kifagyás miatt fellépő kiszáradással, vízveszteséggel, minőségcsökkenéssel.

A halas ételek többsége gyorsan elkészíthető. A halételek többsége frissen elkészítve jó, és ízletes. Élelmiszerbiztonsági okokból a halból készült ételt lehetőleg az elkészítése után fogyasszuk el, és ne tároljuk. A hal alaplé a főzés után gyorsan lehűtve 2 napig eltartható 0 ºC közeli hőmérsékleten, de felhasználása előtt alaposan át kell forralni.

Ha többet főztünk, mint kellene

A készételek maradékát mihamarabb olyan hőmérsékletre kell hűteni, amin az eltartható, és fogyasztást megelőzően lehetőség szerint hőkezelni kell.

Az élelmiszerpazarlás csökkentése érdekében a rövid fogyaszthatósági idejű élelmiszerekből csak annyit célszerű a többnapos ünnepre vásárolni, amennyi várhatóan el is fogy. Tartaléknak inkább válasszunk tartós élelmiszereket.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Nem muszáj kidobni!

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy számos élelmiszer "újrahasznosítható". A süteményeket sokáig tárolhatjuk romlás nélkül, inkább csak a kiszáradástól kell tartanunk. De az is elodázható a megfelelő tárolással. Viszont ha már megszáradt, megkeményedett, egy cikk almát, vagy narancshéjat, narancsot is tehetünk a szemek közé, úgy dobozoljuk be a sütit, így újra puha lesz.

De a megszáradt kenyér számos édesség, felfújt alapja lehet. Az elkészült ételekkel azonban vigyázni kell. Csak akkor főzzünk belőle valami újat, alakítsuk át, ha megbizonyosodtunk róla, hogy nem romlott, és akkor is csak felforrósítás után vegyítsük az új hozzávalókkal.

Az extra veszélyforrás

Ugyan a mi alakunkra is veszélyes lehet, de a család legapróbb tagjaira is, ha akadnak. Házi kedvenceink általában érdeklődve figyelik a csillogó-villogó karácsonyfát, a díszeket, no meg a szaloncukrot. A csokoládé már önmagában mérgező lehet a kutyákra, de az sem túl biztonságos, ha celofánostul, akasztóstul falja fel a kisállatunk. Utána szaladhatunk az állatorvoshoz, és fizethetünk egy vagyont a feláras ügyeletes rendelésen. 

 

Címkék:
otthon, spórolás, adventi naptar,