Pénzcentrum • 2014. október 13. 11:00
A szigetelési eljárások fejlődéséből kifolyólag ablakaink és ajtóink ma már olyan jól záródnak, hogy nem csak a hideget vagy a szmogot tartják távol otthonunktól, hanem a lakásból sem engednek ki olyan káros anyagokat, mint például a fűtés melléktermékeként jelentkező szénmonoxid - írja a Ventil-Team.hu. Éppen emiatt ma már elengedhetetlenül fontos, hogy az új nyílászárókkal felszerelt és szigetelt lakásokban elhelyezésre kerüljön olyan szénmonoxid riasztó, ami baj esetén jelezze a lakóknak, hogy valami meghibásodott a fűtési rendszerben.
Az olyan épületekben ugyanis, amelyek nyitott égésterű tüzelőberendezéssel lettek felszerelve - vagyis a tökéletlen égés során keletkező gázok abba a légtérbe áramolhatnak vissza, amelyben a lakók is élnek -, súlyos problémát, végső esetben pedig akár halált is okozhat a színtelen és szagtalan szénmonoxid, ami ellen csak egyetlen hatásos védelem létezik. Ez nem más, mint a szénmonoxid riasztó, amit egy belügyminisztériumi rendelet olyan épületekben , mint a bölcsődék, óvodák, iskolák vagy kórházak, már korábban kötelezővé tett.
Magánlakásokban a jelzőkészülék felszerelése azonban még nem kötelező, de saját és családunk testi épségéből kifolyólag erősen ajánlott. A legfrissebb kutatások szerint azonban hiába kellene több millió otthonba, a mai Magyarországon csak mintegy 100-500 ezer lakás rendelkezik szénmonoxid riasztó készülékkel. Két egymástól független vizsgálat is bebizonyította, hogy még ezek a családok sem érezhetik magukat teljesen biztonságban.
Az egyik témában érintett szaklap által elvégzett kutatás ugyanis 11 fajta, a piacon jelenleg is kapható szénmonoxid riasztó vizsgálatát rendelte el, ami alapján arra a következtetésre jutottak, hogy
A szakértők szerint a legnagyobb baj az, hogy sokan megelégszenek a legolcsóbb jelzőkészülékekkel, holott tipikusan olyan felszerelésről van szó, amit csak egyszer kell megvenni, és a választástól saját életünk is függhet.
A párezer forintos szerkezetek többsége éppen ezért nem nyújt valós védelmet, mert nem jelzik időben a növekvő szénmonoxid szintet, de
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
ezáltal még időben lehet orvosolni a problémát szellőztetéssel, illetve fűtésszerelő hívásával. Érdekesség, hogy a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szintén végzett teszteket az idén, ők
A szénmonoxid szivárgás legnagyobb veszélye, hogy mivel színtelen és szagtalan gáz, rendszeres szellőztetés mellett és alacsony koncentráció esetén legfeljebb csak fejfájást okozhat, de nagyobb mennyiségben végzetes fulladást is előidézhet. A szénmonoxid szivárgás még rendszeresen karbantartott, illetve ellenőrzött kazán esetén is valós veszélyforrást jelenthet, éppen ezért egy megfelelő riasztóberendezéssel sokat tehetünk azért, hogy minden este nyugodtan hajthassuk álomra a fejünket.