Pénzcentrum • 2014. október 1. 11:05
Évről-évre kevesebb halálos áldozatot követel a szén-monoxid mérgezés. Ez főként annak köszönhető, hogy egyre többen engedik be a kéményseprőket, hogy ellenőrizhessék a kéményeket - hangzott el a FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. október 1-jei sajtótájékoztatóján.
A fűtési szezon indulását megelőzően a fővárosi lakosságot minél szélesebb körben tájékoztatni kell a kémény- és tüzelőberendezések fokozott használatában rejlő veszélyekről. A tájékoztatásnak és a pótdíj bevezetésének köszönhetően azonban csökken a balesetek, illetve a halálos kimenetelű szén-monoxid mérgezések száma is. A pótdíj összege egyébként megegyezik a szolgáltatás díjával, így ha büntetésre kerül a sor amiatt, hogy valaki nem engedte elvégezni az ellenőrzéseket, annyit kell fizetnie egy extra alkalommal, amennyit amúgy is fizet a szolgáltatásért általában.
- mondta el Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes.
- tájékoztatott Kovács Balázs, a FŐKÉTÜSZ ügyvezető igazgatója. Kovács elmesélte azt is, hogy a 2015-ben bevezetésre kerülő új kéményseprő törvény után a szakma végleg átalakul, már inkább egy technikusi feladatokat ellátó, műszeres tevékenység lesz, nem a régi kotróseprűs eljárás.
Tavaly 270 esetben kellett szén-monoxid szivárgáshoz riasztani a katasztrófavédelmet. Ebből 237 ember került mérgezéssel kórházba, és 12 ember vesztette életét, egy sem Budapesten. Pedig a mérgezés, a halálesetek elkerülhetők.
A szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amelyet legtöbbször a nem megfelelő műszaki állapotú, vagy a helytelenül használt
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- tüzelőberendezés,
- kémény,
- kályha,
- kandalló,
- gázsütő,
- gázkazán,
- gáz vízmelegítő
- vegyes tüzelésű kazán,
- fürdőszobai ventilátor (!),
- szagelszívó (!),
- vagy akár ruhaszárító gépek is okozhatják.
A szénvegyületek tökéletlen égése során képződő színtelen, szagtalan gáz valamely rendellenesség miatt a lakótérbe kerül, és megmérgezi az ott tartózkodókat. A szén-monoxid rendkívül agresszív, mérges gáz. Belélegezve a tüdőn át a vérbe kerül, ahol kétszázötvenszer intenzívebben kötődik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén, vagyis megakadályozza az oxigénfelvételt.
Tippek, hogy elkerüld a mérgezést
- Rendszeresen ellenőriztesd a kéményeket, a kazánokat, kályhákat. Ezeket mindig szakemberrel szereltesd be, vizsgáltasd felül!
- Szerezz be szén-monoxid-érzékelő jelzőkészüléket, amely a mérgezés veszélyére figyelmeztet (ez néhány ezer forintos tétel)!
- Ügyelj arra, hogy a szellőzőnyílások mindig szabadon maradjanak!
- Rendszeresen szellőztesd a tüzelő- fűtőberendezések helyiségeit!
- Ha szagelszívót, szárítót, vagy fürdőszobai ventillátort veszel, ellenőriztesd őket, ugyanis ezek visszaszívhatják az égésterméket. Ezért minden esetben össze kell hangolni a működésüket a többi berendezéssel.