Pénzcentrum • 2014. március 12. 14:34
Habár az előttünk álló hétvégére erős lehűlést jósolnak, lassan végérvényesen beköszönt a tavasz. Bár, ha jobban belegondolunk, idén elmaradt a tél. A szokatlanul enyhe téli időjárás a fűtésszámlára is jó hatással volt; mind a lakossági gáz-, mind az áramfogyasztás jelentősen kevesebb volt, mint az elmúlt években.
Jótékonyan hatott a lakossági gáz-, illetve áramfogyasztásra a szokatlanul enyhe téli időjárás. A Pénzcentrum.hu értesülései szerint volt olyan szolgáltató, amelynél a 2013 októberétől, 2014 február végéig eső időszakban közel 30 százalékkal kevesebb gázt égettek el a lakossági fogyasztók, mint a tavalyi fűtési szezon azonos időszakában. A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. pedig a három téli hónapban csaknem 239 gigawattórával alacsonyabb felhasználást mért az elmúlt négy év téli időszakainak átlagánál.
30 százalékkal csökkent a gázfogyasztás
A Főgáz Földgázelosztási Kft. elosztási területén az ügyfelek hozzávetőlegesen 28 százalékkal kevesebb földgázt használtak fel október 1. és február 28. között, mint az előző fűtési szezon azonos időszakában - mondta el a Pénzcentrum.hu megkeresésére a közműcég. A társaság véleménye szerint a földgázfelhasználás csökkenésében természetesen szerepet játszik az enyhébb tél is, de az elfogyasztott mennyiség csökkenését más tényezők is befolyásolhatják. Ilyen például az épületek szigetelése, a fűtési rendszerek korszerűsítése, áttérés alternatív fűtőanyagokra, vagy éppen a takarékoskodás is.
A téli időszakban hagyományosan jellemző fogyasztási szokások jelentős változásáról számolt be lapunk megkeresésére a Tigáz Zrt. is. A társaság által ellátott lakossági ügyfélkör fogyasztásváltozásának érzékeltetéséhez néhány jellemző arányszámot osztott meg lapunkkal a közműcég:
- A 2013 október-december közötti időszakban 2012 utolsó három hónapjához képest 6 százalékkal kevesebb földgázt használtak fel a társaság lakossági ügyfelei, ami főleg az É-K-i országrészben tapasztalt, átlagosan kb. 1,5 °C-kal melegebb időjárásnak volt betudható.
- 2014 január-február közötti időszakban az egy évvel korábbi ugyanezen időszakhoz képest közel 15 százalékkal kevesebb földgáz fogyott, ami nagyrészt annak tudható be, hogy átlagosan nagyjából 2-3 fokkal melegebb volt az idei év első 2 hónapjában tavalyhoz képest.
- A 2013 október - 2014 február időszakot összevontan tekintve megállapíthatjuk, hogy összesen 10 százalékkal kevesebb földgáz fogyott az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest az enyhe tél miatt.
Több áram mehet el nyáron, mint télen
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az enyhébb időjárásnak is köszönhetően az elmúlt három hónapban az összes bruttó villamosenergia-felhasználás csaknem 10 883 gigawattóra volt, míg az előző négy év téli időszakainak átlagos fogyasztása meghaladta a 11 121 gigawattórát - derül ki a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. MTI-hez eljuttaott adatsorából. Mindez azt jelenti, hogy a három téli hónapban - az előző évek átlagához képest - csaknem 239 gigawattórával kevesebb áram fogyott Magyarországon. Az adatok szerint ezen a télen január 28-án fogyasztotta a legtöbb áramot az ország, 133,2 gigawattórát. Ez 2,8 gigawattórával kevesebb az elmúlt négy év téli időszakának maximális napi felhasználási átlagához képest. A legkisebb napi felhasználást, 94,7 gigawattórát tavaly december 25-én regisztrálták
Mint ismert, télen általában a fűtéshez és a rövidebb nappalok miatt a világításhoz használt energia okozza a fogyasztás növekedését. Az utóbbi években azonban megfigyelhető a téli és nyári napok átlaghőmérsékletének folyamatos növekedése, s ez hatást gyakorol a téli és nyári időszakok villamosenergia-igényére is. Így az is elképzelhető, hogy a klímaberendezések terjedésével a nyári villamosenergia-igény hamarosan megközelíti, és a jövőben várhatóan meg is haladhatja a téli napok energiaigényét.