Pénzcentrum • 2014. február 26. 13:33
A kormány az újabb rezsiintézkedések keretein belül négy esetben rendelt el vizsgálatot, továbbá döntés született arról is, hogy a mérőórákkal kapcsolatos minden költség a jövőben a szolgáltatókat fogja terhelni. Az Elmű-Émászt szigorú vizsgálat alá vonják, míg a nemrég teljes egészében közösségi tulajdonba került Főgázt átvilágítják.
Giró-Szász András kormányszóvivő és Németh Szilárd országgyűlési képviselő, a rezsicsökkentések végrehajtásáért felelős munkacsoport vezetője tartott nem sokkal ezelőtt a sajtótájékoztatót "Újabb kormányzati lépések a fogyasztók védelmében" címmel.
A sajtótájékoztató elején Giró-Szász András méltatta a kormány munkáját, megemlítette, hogy az elmúlt hónapokban több mint 100 rezsifórum volt, és az ezeken felmerült legfőbb problémákat a kormány most megvitatta. Ezekkel összefüggésben a kormány 7 területet tárgyalt:
Az alapdíjak, fejlesztések, számlázási kérdések és kikapcsolások témakörében vizsgálatokat rendelt el a kormány, míg a mérőórák, a Főgáz és az Elmű-Émász tervezett osztalékfizetése ügyében konkrét döntések történtek.
Németh Szilárd ismertette a részleteket, kiemelve, hogy a rezsifórumokat akár már új nemzeti konzultációként is lehet értékelni. A képviselő szerint már egyenesen 120 rezsifórum volt, amelyeken 70 ezer ember vett részt.
A mérőórák tulajdonjogával kapcsolatban komoly problémák merültek fel. A mérőórákkal kapcsolatos összes költséget a kormány a jövőben a szolgáltatókra terheli. Ismételte, hogy az összes költségről van szó.
Németh Szilárd emlékeztetett rá, hogy a Főgáz 49%-át most már az állam tulajdonolja, így a kormány úgy döntött, hogy itt az ideje, hogy megmutassa, hogy egy teljes közösségi tulajdonban lévő vállalat képes jóhiszeműen eljárni. Ezért a kormányfő teljes fogyasztóvédelmi átvilágítást rendelt el, amelyet a MEKH és a NFH fogja lefojtatni. A köbméter és hőérték problémáját szintén vizsgáltatni fogja a kormány - tette hozzá.
Az alapdíjakat szintén vizsgálni fogja a kormány, mert többen sérelmezték, hogyha nem fogyasztanak, akkor miért kell fizetniük. A fejlesztések témakörében előkerült a villanyóra és a kikapcsolás témaköre is, amelyeknél ugyancsak fogyasztóvédelmi beavatkozásokra lehet szükség - mondta Németh Szilárd.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az ELMÛ-ÉMÁSZ tervezett osztalékkivétel kapcsolatban Németh Szilárd úgy fogalmazott, hogy az azért került a kormány látókörébe, mert az akár az ellátásbiztonságot, illetve a élet- és vagyonbiztonságot is veszélyeztetheti. Gíró-Szász András hozzátette, hogy itt az a cél, hogy karbantartásra félretett összegekből ne lehessen osztalékot fizetni.
A kormányfő már tegnap egy helyi tévének adott interjújában jelezte, hogy a harmadik rezsicsökkentést további díjcsökkentések követhetik. Beszélt arról is, hogy a rezsifórumokon felmerült 3-4-5 olyan témakör, amelyet a mai ülésen tárgyalni fog a kormány. Hozzátette, olyan beavatkozásokra készülnek, amelyek a méltányosabb eljárás lehetőségét is megvalósítják.
A napokban Lázár János és Rogán Antal is megszólalt témában, mindketten előrevetítették a szolgáltatók újabb "megregulázását". Rogán Antal hétfőn egy "3+1"-es akciócsomagot vetített előre, amelyben jelentősen csökkenhetnek vagy akár meg is szűnhetnek, a többnyire a hálózatok fix költségeit fedező alapdíjak. Hozzátette: a kormány készül a bekötési, bekapcsolási díjak és fejlesztési hozzájárulások felülvizsgálatára is, illetve el kívánják érni, hogy a mérőórák cseréje szintén ne a fogyasztókat terhelje.
Rogán akkor a közműalapdíjakról úgy fogalmazott, hogy ezek "nem kis költséget" jelentenek a családoknak, hiszen például a villamos energiánál ez évi 2-3 ezer forint, a gáznál 10-15 ezer, a távhőnél pedig 57-84 ezer forint. A mérőórák cseréjéről szólva megjegyezte, hogy a díjszabások itt is nagyon eltérőek, de akár 115 ezer forintba is kerülhet a csere. A Fidesz frakcióvezetője ezekből ismét akár 100 ezer forintos háztartási megtakarítást vizionált.