Pénzcentrum • 2013. szeptember 20. 09:05
A szokásos, kéthetente esedékes péntek reggeli miniszterelnöki rádióinterjúban a rezsicsökkentés volt a fő téma. Orbán Viktor elmondta, hogy a szén és tűzifa esetében is gondolkozik a kormány már régóta árcsökkentésben. A szénbányászatot személy szerint támogatja, itt váratlan tettre készülnek. A tervekkel kapcsolatban azt közölte, hogy még további 6-7 közműcég visszavásárlásáról folytatnak tárgyalásokat.
Az eddigi lépésekről
Az idén januárban, majd más szolgáltatásokra júliusban kiterjesztett rezsicsökkentésekről szólva Orbán Viktor kijelentette: "csak becsléseink voltak, tudományos alapossággal nem tudtunk eljárni". "Hogy a szolgáltatóknál mennyi a fejlesztés költsége, mennyi a működési költség és mennyi a profit, ezt nem tudtuk megválaszolni. Ezért alakítottuk át az energiahivatalt, ami egy önálló, független szerv, egy rezsihivatallá" - magyarázta Orbán Viktor.
Elmondása szerint a kormány arra a következtetésre jutott, hogy 20-30%-kal lehet csökkenteni az árakat, ha a szolgáltatók profitját lecsökkentik, vagy nulla közelébe vágják. "A tárgyalások során figyelni fogjuk a cégek számait és ezek függvényében döntünk, hogy hogyan tovább" - árulta el.
"Brutális megbeszéléseket kellett lefolytatnom a rezsicsökkentésről a külföldi cégekkel" - jelentette ki a kormányfő utalva arra, hogy a kormánypártok miért nevezik ezt rezsiharcnak.
Szén és tűzifa
A műsorvezető kérdésére, hogy a szén és tűzifa esetében is készül-e árcsökkentésre a kormány, Orbán Viktor kifejtette, hogy már régóta gondolkoznak ezen. Úgy vélekedett, hogy a gáz, a villamosenergia, a víz és a távhő esetében egy viszonylag egyszerű volt, mert a szolgáltatók monopolhelyzetben vannak. A szén és tűzifa esetében viszont nem beszélhetünk erről.
Emlékeztetett: a kormány létrehozta a szociális tűzifa rendszert, melynek keretében piaci ár alatt oszt tűzifát a rászorulóknak az önkormányzatokon keresztül. Idén erre a tavalyi kétszerese, 2 milliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésben.
Hasonló lépéseket tervezne a miniszterelnök a szénnel való fűtés esetén, vagyis szociális szénellátásban is gondolkodnak. Erről jelenleg is zajlanak a tárgyalások. Elárulta azt is, hogy a szénbányászatot fontos területnek tartja személy szerint és ezért támogatná bányák nyitását a miniszterelnök. "Itt is készülünk egy váratlan tettre" - fogalmazott sejtelmesen.
Hogyan lesz itt non-profit közműszolgáltatás?
A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában előkerült a kormánypártok által felvetett non-profit közműszolgáltatás kérdése is. Elmondása szerint több példát is találtak Európában arra, hogy ez működik. Azzal számol egyébként, hogy ez a szabályozás az eddigieknél is nagyobb vitát fog generálni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Később ezzel kapcsolatban konkrétan megemlítette a dán távfűtési rendszert, ahol magáncégek szolgáltatnak, de a profitot vissza kell tenniük a rendszerbe, ezért non-profit alapon működik.
Arra a kérdésre, hogy milyen jogszabály rendelkezhet a non-profit közműszolgáltatásról, Orbán Viktor elárulta: erről még vita van a párton belül. "Sima feles törvény elég lenne, ha biztosak lehetnénk abban, hogy a jövőben a szocialisták nem állnak a multik oldalára az emberekkel szemben. Egyesek ezért úgy vélik, hogy a szocialistákkal szemben úgy lehet megvédeni az embereket, hogy kétharmados törvényeket hozunk" - magyarázta a kormányfő, majd hozzátette: személy szerint ő nem szabályozná kétharmados törvénnyel az árkérdéseket.
Az ősz során társadalmi vitát terveznek a törvénytervezetről, tavasz során pedig a parlament elé kerülhet a jogszabály. Az is lehet, hogy a képviselők elfogadhatják a választások előtt.
Ez még csak a kezdet
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy már régi terve a köz tulajdonában álló közszolgáltatás létrehozása. Erre a következő 1-2 évben lát esélyt. Az eddigi lépések között itt megemlítette a pécsi vízmű visszavásárlást, a Főgáz esetében a tárgyalásokat. Azt is elárulta: 6-7 közműcég visszavásárlásáról folytatnak tárgyalásokat, további részleteket azonban nem közölt.
A háztartási szektor számára végrehajtott rezsicsökkentés mellett szó esett a vállalati szektor energiaköltségeiről is. Hangsúlyozta: a versenyképes gazdasághoz jól képzett és megfizethető munkaerőre, valamint olcsó energiára van szükség. "A választások után a következő kormánynak azon kell dolgoznia, hogy milyen eszközökkel tudja levinni az energiaárakat az amerikai szintre a gazdaság által használt energia esetében" - húzta alá.