Pénzcentrum • 2013. július 28. 08:02
Brutális hőmérséklet uralkodik a magyar lakásokban, irodákban - derül ki olvasóink leveleiből. Pedig lehetne védekezni!
Néhány napja megjelent, "Hány fokra hűtsük a lakást, irodát? Itt a válasz!" c. cikkünkben felhívást intéztünk olvasóink felé. Felhívásunkban az ország legforróbb lakását és munkahelyét kerestük. Ezért arra kértük olvasóinkat fotózzák le a hőmérőt, s küldjék el számunkra. Néhányan éltek is a lehetőséggel, ezekből szemezgettünk:
Mit tehetünk a felmelegedés ellen?
A legnagyobb kánikulában a legtöbben a klíma mellett teszik le a voksukat. Ha azonban figyelembe vesszük a gépi hűtés primer energiaigényét, költségeit és környezeti kockázatait, akkor belátható, hogy annak elkerülése vagy legalábbis csökkentése végett minden ésszerű építészeti és épületszerkezeti eszközt igénybe kell venni. A megfelelő hőmérséklet ráadásul a legtöbb épületben "passzív hűtéssel" is biztosítható.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Szakértők szerint a természetes anyagokból készült hőszigetelés, árnyékolással együtt 5-7 °C fokkal is csökkentheti a lakások belső hőmérsékletét. Árnyékolásra több mód is létezik, de a legjobb talán a zsaluzia és a redőny. Ezek hőátadó felülete ugyanis kültéren van, vagyis a lamellákon leadott hő nem jut a lakásba. Ugyanakkor nem árt átgondolni az ablakcserét is. Ma már vannak olyan nyílászárók, melyekkel biztosíthatjuk a hosszú távú, hatékony hő elleni védekezést. Ha pedig házépítésben, vagy vásárlásban gondolkodunk mindezek mellett vegyük figyelembe az ingatlan tájolását, a különböző építési anyagokat, technológiákat, s ne féljünk tanácsot kérni energetikus szakembertől is.