Világgazdaság • 2013. május 3. 08:35
Egy új rendelet meghatározta, hogy a földgáz rendszerüzemeltető, valamint az egyetemes gázszolgáltatók elosztó (vezetéki) társaságai mely tevékenységekért számíthatnak fel külön díjat ügyfeleiknek, és mit kell ingyen nyújtaniuk - írja a Világgazdaság.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) Magyar Közlönyben megjelent rendelete alapján a normál gázelosztáshoz kapcsolódó szolgáltatásokért nem kérhető pénz, az olyan munkákért viszont igen, amelyek eltérnek a rendes ügymenettől, az ügyfelek hibája miatt válnak szükségessé, vagy nem a szolgáltató eszközeit érintik. Az ingyenes és a díjas szolgáltatások elkülönítése azért is fontos, mert a szabályozás a szociális közműellátás érdekében egyre több kötelezettséget ró az egyetemes szolgáltatókra - olvasható a gazdasági napilapban.
Az elosztó cégeknek ingyen kell a felhasználó személyének megváltozásakor ellenőrizniük a mérőórát - hacsak nem járt le a hitelessége -, a szociálisan rászorultaknak pedig felszerelniük az előrefizetős mérőt, vagy előrefizetősre cserélni a nem előrefizetőst. Akkor is ingyen szerelendő fel az előrefizetős mérő, ha a leendő ügyfélnek nincs csatlakozása a gázszállító vagy elosztó rendszerhez, és korábbi felhasználási helyén sem volt ilyen mérője. Nem kérhető pénz olyan rendkívüli gázóra-leolvasásért, amire az óra meghibásodása, vagy a számlázáshoz kapcsolódó, megalapozott panasz miatt kerül sor. Ha a felhasználó azért kért bizonyos fizetős szolgáltatást az elosztótól, mert feltételezte, hogy hibás a mérője, és kiderül, hogy a mérő működése valóban hibahatáron túli, akkor a már befizetett díjat vissza kell kapnia.
Az ügyfél kérésére - első alkalommal - térítés nélkül kell megmutatni a cég üzletszabályzatát, egyes dokumentumokat, illetve azok másolatát kiadni. Az ügyfél ingyen férhet hozzá a távlehívható fogyasztásmérőben lévő adataihoz, amelyeket a szolgáltató honlapján három hónapra visszamenőleg is a rendelkezésére kell bocsátani.
Pénz kérhető viszont a fogyasztásmérő vizsgálatáért, hacsak nem járt le a hitelessége, továbbá az előrefizetős mérő felszereléséért, vagy hagyományosnak előrefizetősre való cseréjéért. A fogyasztó pénzébe kerül az is, ha úgy kapcsolják vissza a szolgáltatásba, hogy onnan a saját hibájából került ki. A második alkalom után díj ellenében kap számlamásolatot és egyéb másolatokat az ügyfél. Akkor is fizetnie kell a felhasználónak, ha valamely, egyébként ingyenes szolgáltatást a szolgáltatója az ügyfél hibája miatt nem tudott elvégezni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)