Újabb teher a háztulajdonosoknak! Százezres bírságot kaphatnak

Nagy Bálint2012. december 4. 11:03

Az őszi lombhullást követően Magyarországon még mindig széles körben elterjedt szokás a kerti hulladékok, az avar égetése. Azt azonban már kevesen tudják, hogy ez a tevékenység a legtöbb helyen illegális. A kiszabható bírság összege többszázezer forintra is rúghat.

Magyarországon széles körben elterjedt szokás - különösen az ősz végén, a lombhullást követően - a kerti hulladékok, például az avar eltüzelése. Azt azonban már kevesen tudják, hogy ez a tevékenység azon túl, hogy rettentően káros a környezetre, a legtöbb helyen még illegális is. Bár a környezet védelméről szóló törvény lehetőséget ad az önkormányzatoknak, hogy egyedileg szabályozzák a kérdést, alapértelmezésben ugyanakkor a tevékenység egyértelműen tilos. Ha az önkormányzat viszont mégis külön rendelkezett az avarégetésről, akkor pedig az abban előírtakat kell a lakosságnak betartani.

A legtöbb hazai településen tehát több tízezer forintos pénzbírságot kockáztat, aki égetéssel próbál megszabadulni a kertjében felhalmozódó kerti hulladéktól, avartól. A levegő védelmével kapcsolatos egyes szabályokról szóló kormányrendelet ugyanis további rendelkezéseket tartalmaz az avar-, és kertihulladék égetés hatósági ellenőrzésével, bírságolásával kapcsolatban. A rendelet megszegése esetén komoly bírságokat szabhat ki a hatóság. Magánszemélyek esetén ez 100 ezer, míg vállalkozások esetén félmillió forintra is rúghat. Budapest teljes közigazgatási területén belül például már évek óta (valamennyi magántulajdonú telken, továbbá közterületen és intézményi területen) szigorúan tilos a kerti zöldhulladék szabadtéri elégetése. A fővárosi szabályszegők a helyi rendelkezés szerint ötvenezer forintig terjedő pénzbírságra számíthatnak.

Van megoldás?!

Az égetés helyett sokkal jobb megoldás a komposztálás. Maga a komposztálás tulajdonképpen egy biokémiai folyamat, amikor is különböző mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) enzimek, oxigén és hő segítségével szépen lebontják a szerves anyagokat. Komposztálni egy olyan ládában, tartályban érdemes, ahol biztosítani tudjuk a megfelelő oxigénellátást a bomlasztandó hulladéknak - ehhez pedig nem árt időnként átforgatni a láda tartalmát. Fontos a komposztunk nedvességtartalma is, mivel ha nincs elegendő víz a masszánkban, a mikroorganizmusok a kiszáradástól tartva betokozódnak, és nem végzik el a "munkát" rendesen. A nedvességtartalom akkor optimális, ha a kezünkkel beletúrva nem folyik ki a víz az ujjaink közül, viszont a komposzt szépen összeáll, nem porlad szét. Éppen ezért ajánlatos nem a tűző napon, hanem egy árnyékos jól szellőző helyen végezni a műveletet. Továbbá fontos, hogy a komposzt közvetlen kapcsolatban legyen a talajjal, hiszen a mikroorganizmusok onnan érkeznek.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mivel a komposztálás folyamata minimum egy évet vesz igénybe, így nem biztos, hogy minden kertben biztosítani tudjuk, vagy akarjuk a komposztládáknak szükséges területet. Így az ország legtöbb településén természetesen gondoskodnak a felgyülemlett zöldhulladék elszállításáról is. Budapesten például továbbra is elérhető a zöldhulladék-kezelés több éve működő rendszere, az FKF Zrt. a kifejezetten erre a célra szolgáló, a cég logójával ellátott zöldhulladékot tartalmazó gyűjtőzsákokat biztosít. Ezeket megvásárolva, bennük az utcára is kirakhatjuk a zöldhulladékot - elszállításáról gondoskodnak.

 

Címkék:
biokémia,