Pénzcentrum • 2011. augusztus 3. 04:44
Ismét bekövetkezett az, amit már régóta sejtettünk: a benzin literenkénti ára megközelítette a 400 forintos lélektani határt egyes hazai töltőállomásokon. A Pénzcentrum.hu összegyűjtötte azon kutak listáját, ahol a legdrágábban mérik a 95-ös benzint az országban. E mellett cikkünkben kitérünk arra is, hogy a hazai üzemanyagárak miként viszonyulnak a környező országok áraihoz.
Az árösszehasonlító portál adatai szerint országosan összesen közel 40, Agip-, MOL-, OMV-, illetve Shell töltőállomás alkalmazza a marketingfogásnak tűnő 399,9 forintos árat. Vélhetően senkinek nem okoz nagy meglepetést, hogy a felsorolásban látható töltőállomások legnagyobb része autópályán található.
Természetesen meg kell jegyeznünk, hogy az árösszehasonlító portál adatbázisában fellelhető mintegy 1400 kút közül sokan nem voltak hajlandóak adatokat közölni, így ez a lista jóval nagyobb is lehet, ha azt feltételezzük, hogy azon töltőállomások zárkóztak el az adatközléstől, akiknek kifejezetten kellemetlen megjelenniük a kalkulált árral az összehasonlító portálon.
Árak Európában
A benzin árában nem történt változás ezen a héten; a múlt hét szerdai áremelés óta a benzint átlagosan 388 forintos literenkénti áron vételezhetik a szomjazó autók tulajdonosai. A dízelautó tulajdonosok viszont szerencsésebbek voltak a héten, mivel a gázolaj literenkénti ára bruttó két forinttal csökkent. A gázolaj literjét így az autósok 373 forintos áron tölthetik be gépjárműveikbe.
A Magyar Autó Klub által múlt héten közölt adatok alapján jól látható, hogy Magyarország igencsak az élmezőnybe tartozik az üzemanyagárak drágaságát illetően. Az autóklub által vizsgált 13 európai ország közül, hazánkban a negyedik legdrágább a 95-ös benzin literje, míg a gázolajat ötödik legdrágább országként mérik nálunk.
Összehasonlításképp érdemes megfigyelnünk, hogy Horvátországban a magyarországi árakhoz képest 30-40 forinttal olcsóbban lehet tankolni, bármilyen autónk is van. Szlovéniában pedig az árkülönbözet eléri az 50-60 forintot is, hasonló képpen a Romániában és Szerbiában kalkulált árakkal. És akkor még nem is beszéltünk Ukrajnáról, ahol az árkülönbség igen masszívnak fest hazánkhoz viszonyítva, itt közel 150 forint az eltérés.
A nagyobb eltérések miatt tehát érdemes lehet az autósoknak ügyesen gazdálkodniuk az üzemanyaggal, egy környező országba történő utazás esetén, hiszen rengeteget spórolhatnak, ha a tankolást a határon túl intézik. Természetesen a határ közelében lakók számára is mindenképp megérheti, ha átruccannak tankolni a jóval olcsóbb országokba.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Egyre kevesebbet autózunk
A Magyar Ásványolaj Szövetség tagvállalatainak töltőállomásain az idén az első félévben 614,9 millió liter benzint és 756 millió liter gázolajat értékesítettek, szemben a tavalyi első félévben a benzin esetében mért 654,8 millió literrel, valamint a gázolaj esetében mért 745,2 millió literrel. Így a benzineladások 6 százalékkal csökkentek, a gázolajeladások viszont 1,5 százalékkal nőttek a bázishoz képest.
A szövetség adatai a piac mintegy 85 százalékát fedik le a tagvállalatokon keresztül. A szövetség közlése szerint továbbra is fennáll az a tendencia, hogy az eladások összességében valamelyest csökkennek, az első félévben 2,1 százalékkal.