Pénzcentrum • 2011. április 29. 09:02
Az elmúlt tíz évben 10-20 százalékkal nőtt a tartozást felhalmozó társasházak száma. Ez nagymértékben a közösköltség-elmaradások rovására írható. Miközben egyre többen képtelenek előteremteni vagy időben kifizetni az évről évre emelkedő közös tarifát, lehetséges megoldásként már több lakóközösségben is felvetődött a társasházon belüli arányok újragondolása - írja a Népszabadság.
Nem könnyű feladat a társasházon belüli arányok újragondolása. A közös költséget leggyakrabban a lakás nagysága, tehát négyzetmétere vagy tulajdoni hányada alapján határozzák meg. Minél nagyobb valakinek az ingatlana, annál többet fizet, függetlenül a közös helyiségek, például lépcsőház, udvar vagy mondjuk a lift használatának gyakoriságától. Azok, akik saját lakásuk összes rezsiköltségét, tehát a vízdíjat is saját mérő alapján fizetik, nem értik, miért kell nagyobb mértékben hozzájárulniuk az üzemeltetéshez csak azért, mert nagyobb a lakásuk. Ezen kívül az egy lakáson belül élők száma sem lehet meghatározó a közös költség meghatározásánál.
Az jelenlegi rendszer ellenzői szerint a leghelyesebb elosztási arány az lehetne, ha lakószámtól, lakásnagyságtól függetlenül minden háztartás egyenlő arányban járulna hozzá közös költségeikhez. Akár helyes az elképzelésük, akár nem, elképzelésüket szinte alig tudják keresztülverekedni a társasházi közgyűléseken. A rendszer "haszonélvezői", azaz a kisebb lakások tulajdonosai ugyanis nem szavaznak meg egy számukra nyilvánvalóan drágább megoldást.
Jól is van ez így - véli Langer Ivánné, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke. Véleménye szerint többféle megoldás létezik, de a leggyakoribb, leginkább elfogadott még mindig a négyzetméteralapú elosztási arány, amellyel nagyjából azonos a tulajdoni hányad szerinti kötelezettség, mivel amúgy túl sok szempontot kellene mérlegelni.
Igen nagy különbségeket lehet felfedezni mind országosan mind a fővárosban az egy négyzetméterre eső költségekben. Nagyjából 150 és 600 forint között mozognak az árak. Természetesen akadnak extrémitások is. Az egyik budapesti luxustársasházban például egy 100 négyzetméteres lakás után több mint 160 ezer forintot kell kifizetni.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)