Pénzcentrum • 2010. november 27. 11:02
Sokba kerülhet a lakásvásárlóknak, hogy a társasházak költségvetési adatai nem nyilvánosak, csak a tulajdonosok számára elérhetőek. Az adósságcsapdában vergődő fővárosi társasházak új beköltözői csak a tulajdonjog megszerzése után hónapokkal, sokszor csak az első közgyűlésen szembesülnek azzal, mit vettek.
A hazai lakásvásárló ugyan általában ellenőrzi a megszerezni kívánt ingatlan műszaki és esztétikai állapotát, a tulajdoni lapot, valamint a közműegyenleget, de a társasház általános állaga és gazdasági helyzete többnyire nem érdekli. Ezt bizonyítja az is, hogy bár több ezer fővárosi társasház vergődik adósságcsapdában, a vásárlók csak elvétve informálódnak a közös képviselőknél a társasház aktuális fizetési kötelezettségeiről, vagy a későbbi költségeket befolyásoló egyéb tényezőkről, igaz, hiába is tennék - vázolta a helyzetet Dr. Kovács Zoltán, a társasházkezeléssel foglalkozó City-Premier ügyvezető igazgatója.
Ugyanis, a jelenlegi szabályozásban a társasházak gazdasági adatait csak a külön tulajdonok tulajdonosai ismerhetik meg, vagy adhatnak felhatalmazást a közös képviselőnek az információk kiadására. Márpedig a tulajdonosok a gyors eladásra, a legmagasabb ár elérésére koncentrálva többnyire úgy gondolják, a korrekt tájékoztatás egyáltalán nem áll érdekükben, ezért inkább hallgatnak. Ezzel tudatosan, vagy tudatlanul vállalják. hogy a valós helyzet eltitkolásával jogsértést követhetnek el. Hiába lesz tehát hamarosan kötelező az energiatanúsítvány a használt lakásokra is, hiába létezik szavatossági jog, a vásárló még koránt sincs birtokában a megalapozott döntéshez szükséges összes információnak
A szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy a válság következményeként a társasházi lakás piacon ma akár 20-30 százalékos engedményt is el lehet érni, de a remélt hasznot jelentősen lecsökkentheti, sőt fel is emésztheti egy fel nem ismert adósságcsapda következménye. A társasház költségvetésének felborulása, a közműtartozások halmozódása, a szükséges javítási és karbantartási munkák elodázásához, az épület állapotának rohamos romlásához vezet, a meghibásodások kijavítása pedig hosszútávon ható adósságspirált indít el.
A szakember szerint a vásárló egyet tehet, körültekintőbben jár el lakásvásárláskor. Törekednie kell arra, hogy a tulajdonos felhatalmazásával a képviselőktől, vagy annak hiányában a lakóktól szerezze meg a társasházról elérhető legtöbb információt.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)