Pénzcentrum • 2010. október 29. 09:02
Tegnap került megrendezésre a Nemzetgazdasági Minisztérium által szervezett Új Széchenyi Terv - Otthonteremtés elnevezésű szakmai konzultáció. A rendezvényre szakmai és civil szervezetek képviselői, vezetői kaptak meghívást. A résztvevő szakembereknek bemutatásra került az új stratégia, de terítékre kerültek az Új Széchenyi Terv vitairatához érkezett javaslatok is - számolt be a REsource IngatlanInfó.
A szakmai konzultációt vezető Bencsik János, a Nemzetgazdasági Minisztérium energiastratégiáért és otthonteremtésért felelős államtitkára ismertette a program alapkoncepciót.
Bencsik János
Ezek között kiemelt helyen szerepel a válságnak köszönhető új szemlélethez és világrendhez való alkalmazkodás, az energiahatékonyság figyelembe vétele, és a társadalom egyéb értékeire való koncentrálás, mint a kölcsönös tisztelet és bizalom, melyből a mostani építőipar kifejezetten deficites.
A piacon lévő termékek reális árazása az, ami minőséget és hatékonyságot eredményez, ehhez pedig a bürokratikus szabályozási környezetet is meg kell reformálni. Ez nem csak a hatékonyság növelése miatt fontos, hanem a korrupcióval szembeni fellépés miatt is.
Fontos szemléletbeli változás a kormány részéről, hogy a családokat fokozottan támogatja. Támogatja egyrészről az adózásba épített családi kedvezményekkel, az előtakarékosság 8 évről 10 évre való meghosszabbításával, és Nemzeti Épület Korszerűsítési Program is indul, amely nemcsak a használt lakások energiahatékonyságát támogatná, hanem az újonnan épülők energiatakarékossá építését is.
A meglévő 4,2 millió lakás minőségi felújítása a cél, amiket nemcsak minőségi szempontok miatt, hanem energia felhasználási szempontok miatt is meg kell újítani. A kormány szeretné az energiahatékony rendszerek alkalmazásával csökkenteni a lakosság energiakitettségét. Az államtitkár azonban hangsúlyozta azt is, hogy csak gazdaságilag hatékony beruházásokra kívánnak költségvetési források felhasználni.
A panel tagjai örömmel fogadták az államtitkár úr bejelentéseit, és hangsúlyozták a partnerség fontosságát a szakmával és a civilekkel, amelyben ez a mostani megszületett a konszenzus a hazai lakáspolitikáról. Továbbá fontosnak tartják a magyar vállalkozások helyzetbe hozását az építőiparban, valamint a lakosság segítését az otthonteremtéshez, legyen ez bármilyen formája a segítségnyújtásnak, akár adókedvezmény, vagy bárminemű támogatás. A piaci alapú bérlakásprogramhoz pedig kifejezetten uniós támogatások bevonását is szorgalmaznák.
Az ország kezdeményezi az uniónál az otthonteremtésre való források beindítását, ami a 2014-es költségvetési időszakban már lehetséges lenne, de erre garanciát nem vállal a kormány, hiszen itt uniós döntésről van szó, de az államtitkár bizakodik, és nem tartja lehetetlennek a kezdeményezést.
Egy bónuszrendszeren keresztül további kedvezményekben részesülhetnek azon építtetők, akik bizonyítható módon, egy meghatározott távolságon belülről szerzik be az építéshez szükséges alapanyagokat, ezzel védve a klímát. Ezzel a lépéssel pedig két legyet üthet a kormány egy csapásra, mivel a prioritásnak minősülő környezetvédelem mellett egyben indirekt módon védeni tudják a hazai ipart, foglalkoztatást, és a szolgáltatásokat is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kérdések és javaslatok között több apró részletet is érintettek a felszólalók, ám alapvetően nagy egyetértést tanúsítottak a program elemeivel. Mind a civilek, mind a szakmai szervezetek úgy látják, hogy a program részleteiben rejlik majd az "ördög", és a megvalósításon múlik majd az itt lefektetett magasztos tervek sikere.
A legnagyobb szópárbaj a bérlakás programmal kapcsolatban bontakozott ki a konzultáción, ahol egyes érvek szerint csak kidobott pénz, és haszontalan befektetés az újonnan épített bérlakás, hiszen olyan rétegeknek épülne, akik erre nincsenek rászorulva, mások szerint viszont ez a konjunktúra egyik fontos eszköze, és hosszú távon több nemzetgazdasági problémára is pozitív hatással bír, mint például a mobilitás.
Harmati László
Harmati László, az FHB Jelzálogbank társ-vezérigazgatója szerint hiányzik a programból a minőségi állapotokra vonatkozó adatok, valamint, hogy valójában mennyi új lakásra van szükség a hazai piacon.
Véleménye szerint a legtöbb helyen nincs kvantitatív lakáshiány, inkább egyes részpiacokon minőségi lakásokból és szociális bérlakásokból van hiány.
Harmati végezetül felhívta a figyelmet arra, hogy hazánkban a felújításra felvett hitelek aránya alig 5%, míg a hozzánk hasonló piaccal rendelkező Csehországban 20% körül van.