Pénzcentrum • 2010. augusztus 23. 18:02
Magyarországon a lakossági szektor egyik legnagyobb és legkorszerűbb napkollektor-parkját építette fel, és üzemelteti immár egy éve panaszmentesen a Dalkia Energia Zrt. a budapesti Szilas Park lakóparkban. Az összességében mintegy 100 négyzetméternyi napkollektorral 455 lakás használati melegvíz ellátását oldották meg környezetbarát módon - olvasható az energiavállalat közleményében.
Az uniós törekvésekkel párhuzamosan a XV. kerületi önkormányzat olyan hőszolgáltatási pályázatot írt ki 2009-ben, amely a megújuló energiaforrások igénybe vételét helyezte előtérbe a Szilas Park fűtéskorszerűsítési projektjében. "Magyarországon tavaly a napsütéses órák száma csaknem elérte a 2600-at, így kézenfekvőnek tűnt egy nagykiterjedésű napkollektor, és hőszivattyú rendszer kiépítése" - mondja Antal Sándor, a Dalkia Energia Zrt. energetikai szolgáltatások üzletág igazgatója. "Ráadásul egy 'látványos' projekt mindig felkelti az emberek kíváncsiságát. Élő és üzemelő példákkal könnyebb bizonyítani a környezettudatos gondolkodásmód létjogosultságát."
A környezettudatosság formálására szükség is van: bár az EU 27 tagállamában az átlagos napsütéses órák száma nem haladja meg lényegesen a Magyarországit, mégis az ilyen típusú beruházások többszörösei a magyarországi fejlesztéseknek. A 2008-as uniós adatok szerint- a primer energia előállítást tekintve - napenergiából csupán négyezer tonna kőolajegyenértékű energiát állított elő Magyarország, szemben a 27 tagállam egymillió tonnát is meghaladó energiamennyiségével. (De az újonnan csatlakozott országok teljes termelése is 66 ezer tonna volt 2008-ban.)
A nyertes pályázat, is alapvetően hagyományos, fosszilis energiaforrásra, földgázra alapozta a projektet. A beépített napkollektorokkal, valamint a 65 kilowatt teljesítményű hőszivattyúval a nyári időszakban a Szilas Park használati melegvíz ellátásának 10 százaléka állítható elő Fenntartható módon
A francia hátterű cég e mellett olyan frekvenciaváltós hajtásszabályozással látta el a Park kazánházat, amivel sikerült mérsékelni a villamos energia felhasználást is, valamint a rendszer főbb berendezéseit bekötötték a cég távfelügyeleti rendszerébe, ami által gyorsabban elháríthatók az esetleges üzemzavarok.