Továbbra is Mexikó vezet az adóversenyben

Pénzcentrum2010. június 18. 12:00

Világviszonylatban továbbra is Mexikó áll az első helyen alacsony adóterheivel, miközben Ausztrália, Kanada, Hollandia adórendszerében is változások történtek, a kialakult adózóbarát környezet pedig növelte vonzóképességüket - áll a KPMG egy nemrég közölt riportjában.

A riport 10 ország 95 nagyvárosának általános adózási versenyképességét térképezi fel (a vizsgált államok: Ausztrália, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Mexikó, Hollandia, Egyesült Királyság és az Egyesült Államok). A felmérés 41 olyan nagyvárost vizsgál, melynek lakossága meghaladja a kétmilliót, és összeveti az adóterheket, melyekkel a cégeknek számolniuk kell - beleértve a jövedelemadót, az osztalékadót, forgalmi adót, vagyonadót, különböző helyi adókat és a munkaterheket.


A vizsgált országok közül Mexikó rendelkezik a legalacsonyabb mutatóval (59,9); vagyis Mexikóban a teljes adóteher mértéke 40,1 százalékkal alacsonyabb, mint az Egyesült Államokban, ahol ez az érték 100 százalék. Kanada, Hollandia, Ausztrália és az Egyesült Királyság szintén alacsonyabb mutatókkal bírnak, mint az USA. A lista végén Franciaország áll, ahol a teljes adómutató 181,4, ami azt jelenti, hogy az adóterhek 81,4 százalékkal magasabbak, mint az egyesült államokbeli érték.

Felmérésünk azt mutatja, hogy a vizsgált országok között nincs standard szemlélet az adópolitika tekintetében - mondja László Csaba, a KPMG adópartnere. Bár a kormányok bevételeit megalapozó adóterhek többé-kevésbé azonosak, de a súlyozásukban és alkalmazásukban már igen nagy eltérés figyelhető meg. Egy ország adópolitikai döntései pedig nagyban befolyásolhatják a cégek adóterheinek alakulását - emeli ki a volt pénzügyminiszter.

A 2010-es teljes adómutató értékek követik a 2008-as trendeket: Kanada egy hellyel Hollandia elé lépett, az Egyesült Királyság pedig az USA elé. A leghangsúlyosabb eltérések a 2008-as és a mostani eredmények között:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Japán két hellyel visszaesett, a hetedik helyről a kilencedikre, ezzel az egyetlen olyan ország, ahol növekedett a teljes adómutató 2008 és 2010 között. Ez nagymértékben a jen elmúlt két éves felértékelődésének köszönhető, mely dollárban számítva növelte a nem jövedelemalapú adófizetést Japánban.

Olaszország egy hellyel feljebb lépett, a kilencedik helyről a nyolcadikra, az összes ország között a legnagyobb csökkenést elérve az adómutatók terén. Ez az előrelépés nagyban azoknak a gazdaságélénkítést célzó adókedvezményeknek köszönhető, melyeket Olaszországban vezettek be az új beruházások számára 2010-ben; így a kiugró eredmény rövid életű lehet.

Ausztrália besorolása nem változott - maradt a negyedik helyen -, de a második legnagyobb csökkenés itt figyelhető meg a vizsgált országok közül. Ez a javulás nagyban a 2010-ben bevezetett K+F adókedvezmény-változásoknak köszönhető.

Címkék:
vagyonadó,