Lopják az áramot, a vizet és a gázt - Tehetetlen szolgáltatók

Világgazdaság2010. május 3. 09:17

Továbbra is jelentősek a közműcégektől történő lopások, az évente ilyen úton felhalmozódó kár több tízmilliárdosra tehető. A szolgáltatók szerint már külön bandák szállítják a megbütykölt órákat, a felderítés nehéz, a jogi gyakorlat pedig nem elrettentő.

A Világgazdaság mai számában a közműcégeket ért lopásokról számol be: a helyzet igencsak elkeserítő, évente több tízmilliárdra tehető az illegális vételezés értékes hazánkban. Ugyancsak jelentősek a berendezések és vezetékek megrongálásából eredő károk, amelyek ráadásul a komoly biztonsági kockázatot jelentenek, baleset- és életveszélyesek.

Az E.ON beszámolója szerint őket főként az ipari fogyasztók károsítják meg, illetve azon lakossági fogyasztók, amelyek a medence, valamint a kerti feljárót fűtik az illegálisan vételezett árammal. A lakossági körben vannak közismerten problémás területek, sőt akad olyan hely is ahová a szemetes autó is csak félve mer bemenni a belógó vezetékek miatt.

A Tigáz közlése szerint a náluk jelentkező 4 milliárd forintos lopásból eredő veszteség főként olyan terülteken történik, ahol a "rendőrségi is gyakran megfordul". Ugyancsak történnek lopások az Emfesz szolgáltatói körében is.

A Fővárosi Vízműveknél is gyakran találkoznak illegális vételezéssel, főként az építkezésekkel, autómosókkal gyűlik meg a bajuk, a kimutatott lopási érték százmillió forintos nagyságrendű.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A Tigáz szóvivője szerint virágzik az országban az óramanipuláló és bypass-vezetékszerelő ipar, a technika legtöbbször keletről érkezik. Az E.ON kommunikációs igazgatója ezt megerősítve még hozzátette, hogy nekik viszonylag szerencséjük van, mert társaságuk a legtöbb esetben a "szállító országokban" is rendelkezik érdekeltségekkel, így gyakran előbb értesülnek a trükkökről, mint azok Magyarországra érkeznének.

A közműségek azt is nehezményezik, hogy a lopások jogi következményei nem elég elrettentőek. Ha valakinek lopásért bíróság elé is kell állnia, az életveszélyes helyzet okozása miatti felelősségre vonás elmarad, pedig sok országban az evidens gyakorlat.

Címkék: