Közelgő foszfor-hiánnyal fenyegetnek a szakértők!

Pénzcentrum2010. április 22. 15:32

A foszfor, mint a DNS felépítésében résztvevő elem, alapvető fontosságú az ember számára, de a mezőgazdaságban is nélkülözhetetlen a műtrágyák legfontosabb alapanyagaként. Szakértők újabban azzal fenyegetnek, hogy hamarosan kifogyhatunk a foszfor-készletekből, vagyis kénytelenek leszünk szennyvízből kinyerni a nemesfémet.

Az ausztriai Leobenben található gyár bűzölgő, iszapos szennyvízből állít elő értékes hamut, melyről senki nem gondolná, hogy egy emésztőgödörből származik, nincs szaga, higiénikus, akár a homok egy gyerekhomokozóban, és még értékes is, mivel mintegy 16 százalék foszfátot tartalmaz, melynek tonnája hozzávetőleg 250 euróba (66 ezer forint) kerül.

Egykor a szennyvizet kezelés nélkül a földekre engedték, folyékony trágyaként, amíg ki nem derült, hogy mennyire veszélyes, és mérgező, hiszen az emberi ürülék tele van nehézfémekkel, hormonokkal, és egyéb mérgező anyagokkal. A szennyvízfeldolgozók feladata, hogy ezeket az anyagokat eltávolítsák a szennyvízből, méghozzá manapság olyan hatékonysággal, hogy a megmaradt anyagot nyugodtan lehet emberi trágyaként hasznosítani.

A leoben-i Ash Dec nevű cég épp ilyen pilot projekten dolgozik, amelyről kevesen gondolják, hogy legalább olyan fontos célt szolgál, mint az olajkészletek kimerülésének kezelése.

Bár a foszfor-készletek kimerülésének várható idejében még nem jutottak dűlőre a tudósok, azzal mindenképp egyetértenek, hogy rohamosan fogy, így az olcsó műtrágya hamarosan már a múlté.

Az olajválságnál is komolyabb problémákat szülhet a foszfát eltűnése, hiszen míg előbbi energiaforrásként való hasznosításában helyettesíteni lehet szél-, nap, vagy atomenergiával is, addig a foszfornak nincs alternatívája. Az emberi szervezetben nagy mennyiségben található, szükséges ugyanis a csontok, fogak felépüléséhez, az idegrendszer működéséhez, a fehérje-, szénhidrát-, zsíranyagcseréhez és az enzimek működéséhez.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A hasznosítható foszfát-készletek nyolcvan százaléka felett négy ország rendelkezik: Marokkó, Kína, Dél-Afrika és Jordánia. Ezzel szemben Európa szinte egyáltalán nem rendelkezik készletekkel, így szükségleteinek 90 százalékát importból fedezi.

Szakértők már régóta figyelmeztetnek, hogy a készletek teljes kimerülése előtt ki kell fejleszteni olyan eljárásokat, amellyel újrahasznosítás útján ki lehet nyerni a szennyvízből a foszfort. Jelenleg a évente, személyenként közel egy kiló foszfát nyerhető ki szennyvízből.

Németországban külön kutatóintézetet hoztak létre az újrahasznosítási eljárások tökéletesítésére. Terveik szerint 2012-re a német műtrágyakereslet harmadához újrahasznosítás útján biztosítják a foszfátot, amihez a legtöbb inputot a berlini szennyvízcsatornák fogják biztosítani.

Címkék:
olajválság,