Pénzcentrum • 2010. március 22. 09:47
Sokakat talán meglep a NASA kijelentése, miszerint az idei volt az utóbbi 130 év második legmelegebb tele a világon, még ha ezt saját tapasztalataink cáfolni is látszanak - írja a Népszabadság.
Kérdés persze, hogy mit nevezünk télnek, és a föld mely részét vizsgáljuk, ha ugyanis a december elejétől február végéig tartó időszakot, amikor is a déli féltekén nyár van, akkor valóban meleg volt az idei tél.
Az osztrák meteorológiai intézet adatai szerint például majdnem harminc éve nem volt ilyen hideg tél nyugati szomszédunknál: Bécsben és Linzben a százéves átlagnál 25 havas nappal több fordult elő, és a teljesen fagyos napok száma is a duplája volt a szokásosnak. Németországban is több országos hidegrekord dőlt meg, de Angliában is az elmúlt 30 év leghidegebb tele volt. Magyarországon januárban és februárban közel 2 fokkal hidegebb volt, mint a százéves átlag.
A NASA adatai szerint ugyanakkor a mérések bevezetése óta csak egyszer, a 2006-2007-es téli szezonban volt melegebb, mint most. Ez főként a déli félteke melegedésének köszönhető: Ausztráliában már a november is rekordhőséget hozott, de a novembertől januárig terjedő időszak egésze is melegebb volt, mint a rendszeres adatgyűjtések kezdete óta bármikor.
A déli óceánok szokatlan hőmérséklet-emelkedése is közrejátszik, amit az erős El Nino-tevékenységgel, illetve a még mindig növekvő ózonlyuk okozta intenzív felszíni sugárzással hoznak összefüggésbe.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A NASA Goddard Központjának mérései szerint 2000 óta minden évben egyre melegebb van: 1880 óta a globális átlaghőmérséklet 0,8 fokkal emelkedett.