Pénzcentrum • 2010. február 23. 11:41
Energiatárolási projektbe kezd több nemzetközi vállalat Németországban, többek között a GE és az RWE, hogy megfelelő választ adhassanak a megújuló energiaforrások problémáira, így például a szélenergia hektikusságára. A 10 millió eurós projektben sűrített levegős technológiát fognak alkalmazni, ami által a 2013-ban megépülő üzem 1GWh tárolókapacitással rendelkezik majd, 200 MW-os teljesítmény mellett.
A szélenergia felhasználásának lehetőségeit is kitágíthatja az ADELE névre keresztelt kezdeményezés, amely nagy mennyiségű energia hatékony, biztonságos tárolását kívánja megvalósítani. A projektnek köszönhetően az áramellátás akkor is folyamatos maradna, amikor a rendszerre kapcsolt szélturbinák nem termelnek energiát. Az RWE energia vállalat és a GE együttműködésével életre hívott projekt keretében a 2013-ban megépülő bemutató üzem tárolókapacitása elérné az egy milliárd wattórát (GWh). A sűrített levegős villamosenergia-tárolás módszerét felhasználó létesítmény 200 megawatt energia előállítására lesz képes. Az üzem szükség esetén rövid idő alatt biztosíthatná a tartalékáramot, mellyel öt órán keresztül negyven modern szélturbinát tudna kiváltani. A Német Szövetségi Gazdasági Minisztérium támogatásával megvalósuló projektbe a résztvevők összességében mintegy 10 millió eurót ruháznak be.
Az ADELE koncepció lényege, hogy azokban az időszakokban, amikor a villamosenergia-ellátás meghaladja az igényeket, a levegőt összesűrítik, a keletkező hőt átmenetileg egy hőenergia-tárolóban tárolják, a levegőt pedig földalatti üregekbe sajtolják. Amint a villamos energia iránti igény megnövekszik, a hőt visszavezetik és a sűrített levegő segítségével egy turbinán keresztül áramot fejlesztenek.
A sűrítési folyamatban igen fontos szerepe van a levegő hőmérsékletének, hiszen akár 600 °C fölé is emelkedhet, ami magas követelményeket támaszt a kompresszortechnológiával szemben. Annak érdekében, hogy megelőzzék a hő veszteséget, a hőt már a levegő tárolása előtt kivonják a sűrített levegőből, és a hőenergia-tárolóba vezetik. Amikor az áramtermelés szükségessé válik, a hőenergia-tároló ismét felmelegíti a sűrített levegőt, mielőtt az meghajtaná a turbinát. A rendszer ebben az esetben az adiabatikus (hőátadás nélküli változás) módszert használja fel, melyben a sűrített levegő hője nem vész el, hanem benne marad a folyamatban és így áramtermelésre használható. Ez a módszer elsősorban jóval nagyobb hatékonysága miatt különbözik a jelenlegi sűrített levegős tározóktól. Ezen túlmenően a sűrített levegőt nem földgázzal kell felmelegíteni, így elkerülhető a széndioxid-kibocsátás.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A GE a legmodernebb kompresszorok és légturbinák biztosításával támogatja a projektet, amelyek a sűrített levegős energiatároló berendezések magas fokú megbízhatóságáért és kiváló teljesítményért felelnek. A kezdeményezésben ugyancsak résztvevő Züblin, valamint DLR vállalat a magas hőmérsékletű hőenergia-tárolók megtervezésével járultak hozzá az ADELE projekthez.
A sűrített levegős tárolók számára a só telepek jelentik a legmegfelelőbb helyszínt, ahol földalatti üregek építhetők ki a nagy mennyiségű sűrített levegő tárolására. A megfelelő só telep kiválasztásánál kiemelt szempont, hogy azok szélturbinák közelében helyezkedjenek el. A helyszín kiválasztásához a földalatti tárolók tervezésében, üzembe helyezésében és működtetésében az RWE csoport leányvállalataként működő Erdgasspeicher Kalle GmbH nyújt szakértő segítséget a projekthez.