Pénzcentrum • 2010. február 18. 18:02
Több mint 1000 milliárd forint uniós pénz jut környezetvédelmi fejlesztésekre -Brüsszel jóváhagyta a tizedik környezetvédelmi nagyprojektet: a Mecsek-Dráva hulladékgazdálkodási program rekultivációs elemét.
"Magyarország az elsők között áll az uniós környezetvédelmi nagyprojektek benyújtását és elfogadását tekintve a tagállamok között. A kormány 17 nagyprojekt támogatásáról döntött, majd kiküldte Brüsszelbe jóváhagyásra, ebből már tíz pályázat megkapta a jóváhagyást. Ezek a nagyprojektek összesen több mint 251 milliárd forint értékű környezetvédelmi beruházást jelentenek. A legújabb, 2010. január 27-én jóváhagyott brüsszeli projekt a 8,6 milliárd forint összköltségű Mecsek-Dráva hulladékgazdálkodási program rekultivációs eleme."- mondta el Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a KvVM Fejlesztési Igazgatóság idei konferenciájának sajtótájékoztatóján.
Magyarország dobogós helyen áll a környezetvédelmi projektek területén az Európai Unió tagállamai között. A Környezet és Energia Operatív Program több, mint 1000 milliárd forint támogatási összegű környezetvédelmi beruházást generál, mellyel nagymértékben javítja az ország környezeti állapotát és számos új munkahelyet is teremt. A legújabb, 2010. január 27-én jóváhagyott brüsszeli nagyprojekt a 8,6 milliárd forint összköltségű Mecsek-Dráva hulladékgazdálkodási program rekultivációs eleme. A projekt során 90 önkormányzati hulladéklerakó rekultivációja kezdődött meg, és várhatóan 2011 végére fejeződik be. A 17 környezetvédelmi nagyprojekt több mint 251 milliárd forint értékű beruházást jelent.
A Mecsek-Dráva hulladékgazdálkodási program rekultivációs eleme során 90 önkormányzati hulladéklerakó rekultivációja kezdődött meg. A lerakók közül 25-öt felszámolnak, a felszedett hulladékot szétválogatják, a szelektálást követően a fémeket értékesítik, a veszélyes hulladékot megfelelő ártalmatlanító helyre szállítják, a komposztálódott és az inert hulladék a helyszínen marad. A további 65 lerakót rekultiválják, azaz záróréteggel látják el és lefedik azokat, megakadályozva a szennyezőanyagok esővíz általi bemosódását. Ezzel a beruházással több mint 160 ezer ember környezete válik tisztábbá, élhetőbbé. A várhatóan 2011 végén befejeződő munkálatok során közel 1 millió m2 területet tisztítanak meg a környezetet károsító hulladéktól. A projektnek köszönhetően az egykori hulladéklerakók körül lakó - esetleg szociálisan is hátrányos - rétegek társadalmi helyzete javul, hiszen ingatlanjaik értéke növekszik. A hulladéklerakók bezárásával párhuzamosan valósul meg az a másik, 18,5 milliárd forint összköltségű nagyprojekt, melyet már korábban kiküldött a kormány Brüsszelbe. A Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program ezen részeként komplex regionális hulladékgyűjtési rendszert alakítanak ki, szelektív gyűjtés és ártalmatlanítás valósul meg.
A Környezet és Energia Operatív Program környezetvédelmi téren 2007 és 2013 között 1050 milliárd forinttal gazdálkodhat. A KEOP 2007-es meghirdetése óta 1430 pályázat érkezett szennyvízkezelés, vízminőség javítás, kármentesítés, természetvédelem, árvízvédelem, fenntartható fogyasztás és e-környezetvédelem témában. A beérkezett pályázatok közül eddig 705 nyert támogatást, közülük 368 pályázat úgynevezett előkészítési támogatást nyert el, amely alapján megkezdhette a végleges projekt dokumentáció kidolgozását.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A 240 milliárd forint összértékű uniós támogatással közel 100 hulladékgazdálkodási, szennyvízfejlesztési, ivóvízminőség-javító, természetvédelmi és árvízvédelmi projekt valósult meg országszerte. 2002 óta közel 700 ezerrel nőtt a szennyvízcsatorna-hálózatba bekötött lakások száma, és 10 ezer kilométer új főgyűjtőcsatorna épült. 81 településen több mint 260 ezer lakó ivóvizének minősége javult. 2013-ig összesen hat tározó épül meg a Tiszán, ezek 60 centiméterrel csökkenthetik a víz szintjét a folyó teljes hazai hosszán.