Pénzcentrum • 2010. február 2. 11:02
A hazai propán-bután gázfogyasztás évente közel 170 000 tonna, melyet az ipari felhasználókon kívül félmillió háztartás használ. Egy kormányrendeletnek köszönhetően januártól pár napra rövidült a PB-gáztartályok telepítési ideje, így szinte azonnal működésbe állíthatóak a gázüzemű rendszerek. Ezzel az alternatív energiaforrással pótolni lehet a földgázellátás problémáit.
Egy bonyolult és hosszadalmas eljárást rövidített és egyszerűsített le jelentősen a januárban életbe lépett kormányrendelet (273/2009.), amely 13 köbméteres összes tartályméretig előzetes bányahatósági engedély nélkül is lehetővé teszi a gáztartályok telepítését az arra jogosítványt szerző gázforgalmazó vállalatoknak.
Korábban a PB-gáztartály telepítésének tervdokumentációját a területileg illetékes Bányakapitányságokhoz kellett benyújtani engedélyeztetésre. A kapitányság intézte a többi hatósággal az egyeztetést (pl. tűzoltóság, környezetvédelmi hivatal, stb.). Az összes adminisztráció átfutási ideje közel két hónap volt, csak ezután kezdődhetett meg a próbaüzem. A megrendelő tehát csak e nyolchetes időtartam után használhatta először a PB-gázt. A végleges engedélyért a próbaüzem után, fél éven belül kellett folyamodni. Ez az eljárásrend jelentős többletadminisztrációt és költséget jelentett az államigazgatásnak, a telepítőnek és a végfelhasználónak egyaránt.
A gyorsított eljárást lehetővé tevő engedélyt eddig egyedüliként megszerző Prímagáz üzemeltetési igazgatója elmondta, a jogszabály-módosítás eredményeként a telepítés átfutási ideje 2-3 napra csökkent, de sürgős esetben akár másnapra is használatba állítható a tartályos gáz. Kirilly Tamás hangsúlyozta, a cég telepítésenként jelentős adminisztrációt, valamint az engedélyek kettős benyújtásának felesleges procedúráját is megspórolja, így az új szabályozás mindenképpen jótékonyan hat a kihelyezés költségeire, és az eljárás közelíti Európa legtöbb államában már régebben alkalmazott gyakorlatát.
Jelenleg Magyarországon csak a Prímagáz közel 7 000 telepített tartállyal rendelkezik. A tartályok mérete változatos: a családi házaknál 3-5; a terményszárítók, üzemek esetén 25; nagyvállalatoknál 50-100 köbmétereseket építenek ki. A cég az országban évente 600 új gáztartályt telepít és bővít, amelyeket főként a kisipari, a közszolgálati (oktatási intézmények, önkormányzatok) és a háztartási felhasználók vesznek igénybe.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A hazai PB-gázfogyasztás évente közel 170 000 tonna, melyet az ipari felhasználókon kívül félmillió háztartás használ. A piacvezető Prímagáz részesedése 40 százalék körüli - az általa forgalmazott mennyiség 90 százaléka palackos és tartályos gáz, 10 százaléka pedig autógáz.