Orosz Márton • 2010. január 28. 13:32
Budapest XV. kerületében, egy frissen korszerűsített panelház tövében számolt be a Klímabarát Otthon panelprogram eredményeiről Szabó Imre, környezetvédelmi és vízügyi miniszter. A tárcavezető elmondta: a szén-dioxid-kvóta eladásokból származó bevételből idén is jut pénz lakóingatlanok energiahatékony felújítására.
Magyarországon a CO2 kibocsátásért 30%-ban a lakóépületek a felelősek, ez -a miniszter szerint- azt jelenti, hogy 30%-kal több energiát használnak el, mint amennyi szükséges lenne. Ha a panelprogram beruházásait megvalósítják, akkor lakásonként akár havi 10-15 ezer forinttal csökkenhet a rezsiköltség.
A minisztérium eddig 948 ilyen új típusú pályázatot bírált el, 15,2 milliárd forint összértékben. A pályázatok beadási határideje december 31 volt, feldolgozásuk jelenleg is tart. A Klímabarát Otthon program idén is folytatódik: a legfontosabb változás, hogy idén már a hagyományos lakóépületek felújítására, megújuló energiaforrások alkalmazására, valamint új építésű energiatakarékos lakóépületek támogatására is lehet pályázni, október végéig. A tárca a programtól további mérhető szén-dioxid kibocsátás-csökkenést vár.
A zöldberuházások finanszírozása az ország szén-dioxid feleslegének értékesítéséből történik, így gyakorlatilag nem függ a költségvetéstől. A miniszter elmondta: szükséges, hogy a lakóközösségek, az önkormányzatok a pályzázatokon elnyert költségekhez hozzájáruljanak, így a 15,2 milliárdos összérték közel 50 milliárdos beruházást generál. A szükséges munkálatokat jórészt hazai gyártásból, magyar szakemberekkel végeztetik el.
Támogatás nyerhető el nyílászárók felújítására, cseréjére, homlokzatok és födémek hőszigetelésére, teraszok beüvegezésére, fűtéskorszerűsítésre, vagy árnyékolók beépítésére is. A Klímabarát Otthon programra magánszemélyek, lakásszövetkezetek és társasházak is pályázhatnak. A pályázatokat az Energia Központ Nonprofit Kft-hez kell benyújtani.