Pénzcentrum • 2009. szeptember 10. 10:17
A Nemzeti Nyomozó Iroda több mint száz olyan ügyben indított vizsgálatot, ahol a feltételezések szerint a pénzügyi vállalkozások eleve azért adtak kölcsönt, hogy megszerezzék az ügyfelek ingatlanát - írja a Népszabadság.
Az esetet a PSZÁF is megerősítette: tavasszal már ők is vizsgálatot indítottak néhány kisebb, lakossági hitelezéssel foglalkozó cég ellen, akik tisztességtelen feltételek mellett adtak kölcsönt.
Ezek a vállalkozások refinanszírozott hitelnyújtók, vagyis egy nagyobb banktól felvett hitelt adják tovább ügyfeleiknek, enyhébb feltételekkel, olyanoknak, akik bankoktól nem kaphattak kölcsönt.
A megállapodásokat úgy kötötték, hogy ha az ügyfél két hónapig nem fizette a törlesztőrészletet, a cég bármikor felmondhatta a szerződést, miközben a hitel fedezetéül szolgáló ingatlanra vételi opciót jegyeztek be. Ha nem fizetett az ügyfél, általában a forgalmi érték 45-50 százalékáért került a vállalkozás tulajdonába az ingatlan, ami sokszor még a felvett hitelt sem fedezte, tehát a kilakoltatás után még több millió forint tartozása maradhatott az ügyfeleknek.
A Magyar Hitelszövetség becslése szerint tucatnyi társaság az utóbbi két-három évben három-ötezer ilyen megállapodást üthetett nyélbe.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ha a pénzügyi felügyelet és a nyomozó hatóság vizsgálata a károsultakat igazolja is, akkor sem lesznek könnyebb helyzetben, hiszen az ingatlanokat jellemzően továbbadták a cégek, így a harmadik-negyedik tulajdonostól már nehéz lesz visszakövetelni a lakást.