Pénzcentrum • 2009. június 22. 15:02
Dagad a hamis építési engedélyek köré font korrupciós botrány Spanyolországban. A part menti területeken tízezrekben mérhető a hamis építési engedéllyel felhúzott ingatlanok száma. A bontás óriási költségekkel és veszteségekkel járna, ezért új megoldáson törik a fejüket az érintett városvezetők.
Számos ingatlan befektető érintett a spanyolországi vesztegetési botrányban. A piac szárnyalása idején kenőpénzzel megszerzett építési engedélyekkel felhúzott lakások tömeges ledózerolása azonban nem tűnik gazdaságos és kivitelezhető megoldásnak.
A kereslet elpárolgásával az árak is jelentősen csökkentek, a kétes körülmények között megvalósított projektekben lakást vásárló ügyfelek számára a hazánkban is ismert fennmaradási engedély lehet az utolsó szalmaszál.
Mivel az esetek többségében bizonyítottan összejátszás áll a háttérben és a gyanútlan vásárlókat nem szeretnék még nagyobb veszteségeknek kitenni, ezért új megoldáson dolgoznak az érintett városok vezetői.
A tárgyalások megkezdődtek: "A legkézenfekvőbb megoldásnak a bírság ellenében kiadott fennmaradási engedély rendszere tűnik, aki ennek sem tesz eleget, azt bontásra kötelezzük!" - vázolta az egyik polgármester a megoldási javaslatot.
A projektek között vannak olyanok, melyeket normál körülmények között sem kellene lebontani, mert nem a partszakaszon, vagy egyéb védett területen épültek. Ezek az engedélyeket övező visszásságok miatt bírság fejében fennmaradhatnak.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A városvezetők szerint a másik megoldás a települési rendezési tervek felülvizsgálata és átdolgozása, ezzel az egyébként vitatható lépéssel több illegálisan felhúzott épületet átsorolhatnak a normál kategóriába.
Eközben az ingatlanárak tovább olvadnak az országban, május végére éves szinten 9,8 %-os csökkenést mértek, de a partmenti ingatlanok tekintetében 12,8 %-os volt a visszaesés.