Pénzcentrum • 2009. március 4. 12:00
A főbérlők harmada egyáltalán nem foglalkozik azzal, kinek adja ki a lakását. Pedig egy kis utánajárással sok idegeskedést megspórolhatunk.
Nagy-Britanniában a lakásukat kiadók egyharmada egyáltalán nem ellenőrzi le az albérlőjét- derül ki egy felmérésből. Egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne sok, későbbi probléma -különösen igaz ez a mostani válságos időkben.
A munkanélküliség növekedésével és a fizetések csökkenésével ugyanis könnyen előfordulhat az, hogy a bérlő nem tudja majd fizetni a rezsit, vagy az albérleti díjat.
A legcélravezetőbb, ha leellenőrizzük az illető személyazonosságát, munkahelyét, kérünk tőle bankszámlabizonylatot, esetleg megkérjük, bizonyítsa be hitelképességét. A legjobb, ha minden dokumentumról másolatot készítünk.
Az is segíthet, ha utánanézünk albérlőnknek mondjuk egy közösségi portálon, megnézzük adatlapját, fényképeit, ismerőseit -ezek az információk nagyon sokat elárulhatnak valakiről.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A brit felmérés szerint a főbérlők negyede találkozott már olyan esettel, amikor ingatlanuk bérlői tetemes tartozást hátrahagyva tűntek el -egyik napról a másikra. A magyar helyzet sem sokkal rózsásabb: nálunk az is nehezíti a dolgot, hogy az adózás elkerülése miatt sokan szerződés nélkül adják ki lakásukat.
Abból is lehetnek problémák, ha a bérelt lakásból eltűnnek bizonyos bútorok, használati tárgyak. Ezért ajánlatos már a beköltözéskor listát készíteni a lakás értékeiről, amelyet mindkét fél aláírásával hitelesít.