Pénzcentrum • 2009. február 9. 05:40
A forint gyengülésének hatására megemelkedett havi törlesztőrészletek következtében egyre több az olyan magyar háztartás, amelynek teljesen felborult a családi költségvetése. Vannak olyan hiteladósok, akik az egyéb közüzemi számlák tologatásával trükköznek, mások valóban fizetésképtelenné váltak. A pénzügyi gondokkal küzdő családok számára a jelzáloghitel törlesztése után nem mindig marad elég pénz minden számla befizetésére, ekkor indul a számolgatás.
A közüzemi számlák összegyűjtését követően fontossági sorrendet kell felállítani. A háztartások döntő többségéről elmondható, hogy érkezik villanyszámla, víz- és csatornadíj, gázszámla, az otthon jellegétől függően pedig közös költség, kábeltévé, szemétszállítás és egyéb rezsiköltségek.
A szolgáltató vállalatok nem jótékonysági intézmények, de bizonyos szolgáltatások természetüknél fogva nem kapcsolhatóak ki egyik napról a másokra, ezért a prioritás meghatározásakor beindulhat a trükközés.
Kézenfekvő megoldás lehet a mulasztóknak a közös költség befizetésének elhalasztása, mivel a legtöbb társasház évente csak egy közgyűlést tart, így a mulasztásra csak később derül fény. A lakóközösség becsületes és olyan tagjai számára, akik még soha nem vettek fel semmilyen hitelt elfogadhatatlan és felháborító ez a megoldás.
Mindenkinek csak javasolni tudjuk, hogy hívja fel a közös képviselő figyelmét arra, hogy a megváltozott körülményekre tekintettel sűrűbben ellenőrizzék a befizetéseket, valamint szigorúbban járjanak el a hátralékosokkal. Az a "szerencsétlen" devizahiteles szomszéd, aki plazmatévét vett és a tengerparton nyaralt a szabad felhasználású jelzáloghiteléből ne a lakóközösség kárára spórolja össze a megnövekedett törlesztőjét.
A társasházak többsége a hátralékosok számának növekedése miatt véget akar venni a viszonylagos ingyen hitelezésnek. A "többi lakó befizetéséből úgyis meglesz valahogy a társasház" hozzáállásnak késedelmi kamat bevezetésével parancsolnának megálljt.
A polgári törvénykönyv szerint a mindenkori jegybanki alapkamat mértékének megfelelő késedelem számítható fel, de a társasház szervezeti és működési szabályzata 50 % feletti szavazattal ettől magasabb büntetés is megállapíthat. Ahol nem rendelkeznek a késedelmi kamatról, ott a megszorult tulajdonosok olcsó hitellehetőségnek tekinthetik a közös költséget.
Ellenben a szolgáltatások lemondásával, vagy korlátozásával is sokat lehet spórolni. Az internetet, vezetékes telefont, illetve kábeltelevíziót tartalmazó csomagokat le lehet szűkíteni az új körülményekhez alkalmazkodó igényeinknek megfelelően. A mobiltelefonálási szokásaink megváltoztatásával ezreket takaríthatunk meg.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Szögezzük le, hogy nincs ingyen hitel, sem a lakóközösség, sem a szolgáltatók kárára. A notórius tartozók késedelmeinek kezelésére, illetve annak részbeni elengedésére létrehozott támogatási alapok rengeteg jól fizető fogyasztó szerint igazságtalanok. Aki évtizedeken keresztül késedelem nélkül, mindig időben fizet nehéz megérteni és dühítő, hogy részben vagy egészben miért engedik el a hanyag nemfizetők régen lejárt tartozásait.
A szolgáltatókkal valaki csak kísérletezik, mások rákényszerülnek a számlák tologatására. Valójában nem érdemes a fizetési határidő után sokáig halogatni a tartozás rendezését, mert a szolgáltató megelőzhet, ez pedig könnyen kikapcsolással járhat. Tudatos kiadástervezéssel elkerülhetővé válik a fizetésképtelenség és könnyebben átvészelhető a jelenlegi nehéz időszak.