Hogyan védjünk lakásunkat a betörők ellen?

Pénzcentrum2009. január 20. 05:55

Amit a széfekről tudni érdemes Sokaknak talán ilyenkor télvíz idején eszébe sem jut a lakásának védelméről való gondoskodás, ennek időszaka inkább a nyaralásokra, hosszabb időre való elutazásokra korlátozódik. Márpedig télen is beüthet a katasztrófa!

A lakásban található értékek védelméről legegyszerűbben talán úgy lehet gondoskodni, ha nem ott, vagy nem könnyen elérhető helyen tároljuk őket, vagyis bankban, vagy otthonunkban található széfbe helyezzük.

Széfválasztásnál rendkívül fontos szempont, hogy mekkora értéket tervezünk a szekrényben tartani, a páncélszekrények ugyanis a MABISZ minősítésnek megfelelően kockázatvállalási értékhatárral rendelkeznek.

A kockázatvállalási értékhatár tulajdonképpen annyit jelent, hogy mekkora értéket tarthatunk a szekrényben úgy, hogy annak esetleges elrablásáért a biztosító fizessen. Az értékhatár 500 ezertől 800 millió forintig terjedhet és természetesen nagyban függ a biztonsági szekrény technikai paramétereitől.

Lényeges szempont, hogy hol szeretnénk elhelyezni a szekrényt, amennyiben ugyanis emeletre tervezzük, akkor figyelembe kell venni a födém-terhelést is, illetve szükség esetén lemez-alapot is kell beszereltetni, hogy a súlyeloszlás kedvezőbb legyen.

A faliszéfek kevésbé biztonságosak, mivel egy esetleges falbontás után már csak egy vékony lemezlap védi értékeinket. Ennek megfelelően ebben a kategóriában nem találunk 8 millió Ft-ot meghaladó kockázatvállalási értékhatárú darabot. A szabadonálló szekrényeket az aljzathoz, vagy a főfalhoz kell rögzíteni, ezek erősebb kivitelűek, így a kockázatvállalási értékhatár akár 800 millió Ft-ig is terjedhet.

Bizonyos értékek fölött már a biztosító társaságok is szerződési feltételként kötik ki a széf meglétét. Ilyen esetek, amikor valaki sok készpénzt tart a lakásában, illetve nagy értékű vagyontárgyakkal rendelkezik. A lakásbiztosítás díja azonban ekkor sem csökken, maximum a káresemény kifizetési limitje növelhető általa.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Aki nem szeretne ekkora költségekbe bocsátkozni, vagy otthonra egy mackót beszerezni, bérelhet trezort bankokban is.

Széfszolgáltatást általában értékpapír, ékszer, műtárgy, műkincs, dokumentáció, stb. megőrzésére szokták igénybe venni magánszemélyek és vállalkozások egyaránt. Itthon nem minden banknál érhető el azonban ez a szolgáltatás, ami nem is meglepő, hiszen ez az üzletág nem tartozik a legsikeresebbek közé. Néhány bank ezért le is építette a szolgáltatást nyújtó fiókok számát, az Erste Banknál például már csak egyetlen budapesti fiókban érhető el, csakúgy, mint a Raiffeisennél.

A szolgáltatás árát általában két dimenzió mentén határozzák meg, egyrészt a trezor mérete, másrészt a és kártérítési felelősségvállalás mértéke alapján. Mérettől és kártérítési felelősségtől függően havonta általában pár ezer forinttól, 6-7 ezer forintig terjed a bérleti díj.

Riasszuk el az illetékteleneket!

Címkék: