Pénzcentrum • 2025. január 24. 09:20
2025. január 23-án reggel és délelőtt számos iskolában zavarta meg a tanítást egy fenyegető levéllel összefüggő bombariadó, cikkünk írásának pillanatában 308 iskola - 273 budapesti és 35 vidéki intézmény - volt érintett. A diákokat sok helyen hazaküldték, máshol átterelték őket az iskolából más helyekre, ahol a bombariadó végét kivárhatták. Tanítás azonban nem volt. Emiatt számos iskolában rendelhet el az igazgató rendkívüli tanítási szünetet utólag a csütörtöki napra, ami azzal is járhat, hogy a diákoknak az egyik szombati napon kell a kiesést pótolniuk. Mutatjuk, hogy szól a jogszabály a rendkívüli tanítási szünet elrendelése kapcsán.
A 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről 30. § második bekezdése azt írja, "alapos indokkal, a fenntartó egyetértésével a tanítási hetek – a szombat igénybevételével – hat tanítási nappal is megszervezhetők abban az esetben, ha a tanulók részére legalább harminchat óra megszakítás nélküli heti pihenőidő és az elmaradt heti pihenőnapok igénybevétele – egy vagy több összefüggő tanítási szünetként – a tanítási félév során biztosítható". A szombati tanítási nap nem ismeretlen a diákok számára: pihenőnapnak kiadott napok alkalmával is szombaton szokták megtartani az elmaradó tanítási napokat, amikor a dolgozók "ledolgozzák" a plusz pihenőnapot.
A harmadik bekezdés szerint "a fenntartó egyetértésével az iskola igazgatója – az elmaradt heti pihenőnapok igénybevételének biztosítása nélkül is – elrendelheti a hat tanítási napból álló tanítási hét megszervezését, valamint a tanuló heti kötelező óraszámát meghaladó tanítás megszervezését, ha a rendkívüli tanítási szünet miatt az előírt követelmények átadását, elsajátítását nem lehet megoldani". Az ötödik bekezdés pedig azt írja, "ha rendkívüli időjárás, járvány, természeti csapás vagy más elháríthatatlan ok miatt a nevelési-oktatási intézmény működtetése nem lehetséges,
- az intézményre kiterjedő veszélyhelyzet esetében az intézményvezető a fenntartó egyidejű értesítése mellett,
- a településre kiterjedő veszélyhelyzet esetében a jegyző a kormányhivatal vezetőjének egyidejű értesítése mellett,
- a megyére, fővárosra kiterjedő veszélyhelyzet esetében a kormányhivatal vezetője az oktatásért felelős miniszter egyidejű értesítése mellett
rendkívüli szünetet rendel el".
Vagyis ha a január 23-i bombariadó idejére az intézményvezető rendkívüli tanítási szünetet rendel el, akkor lehetséges, hogy az egyik szombaton kell az elmaradt órákat a diákoknak pótolni.
A 32/2024. (VIII. 8.) BM rendelet a 2024/2025. tanév rendjéről ugyanakkor úgy rendelkezik a 3. Tanítási szünet a tanítási évben, a tanítás nélküli munkanapok alpontjában: (6. §) "A tanítási évben – a tanítási napokon felül – a nevelőtestület a tanév helyi rendjében meghatározott pedagógiai célra az általános iskolában, a fejlesztő nevelést-oktatást végző iskolában és az alapfokú művészeti iskolában négy, a nappali oktatás munkarendje szerint működő gimnáziumban, szakiskolában és készségfejlesztő iskolában hét, a szakgimnáziumban nyolc, az utazó gyógypedagógusi, utazó konduktori hálózatban négy munkanapot tanítás nélküli munkanapként használhat fel, amelyből – az utazó gyógypedagógusi, utazó konduktori hálózat kivételével – egy tanítás nélküli munkanap programjáról – a nevelőtestület véleményének kikérésével – az iskolai diákönkormányzat jogosult dönteni, egy tanítás nélküli munkanap kizárólag pályaorientációs célra használható fel".
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ezt a fajta szünetet nevezi a köznyelv igazgatói szünetnek, ezeket a napokat szokták iskolanapok, sportnapok, kirándulások pályaválasztási programok, stb. szervezésére felhasználni. A koronavírus világjárvány alatt láthattunk arra példát, hogy intézmények, a rendkívüli helyzetre való tekintettel ezeket a napokat csoportosították át, amelyeket így nem kellett szombaton pótolni.
Arról az iskola vezetősége, végül pedig az intézményigazgató hoz döntést, hogy a bombariadó idejére felfüggesztett tanítást miként "könyveli el". A rendkívüli tanítási szünet elrendlése viszont azzal járhat, hogy a diákoknak az egyik szombaton kell majd bepótolniük a január 23-án elmaradt órákat.