Borzalmas hír jött sok fiatalnak, aki most menne egyetemre: döntött a kormány, ezekért fizetniük kell

Pénzcentrum2025. január 17. 12:03

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) szerint a kormány a 2025 őszén kezdődő tanévtől szinte minden magyar egyetemen jelentősen csökkentené az állami ösztöndíjas helyek számát.

A szervezet az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány a 2025 őszére meghirdetett állami finanszírozású helyek számát a 2024 őszén ténylegesen állami finanszírozással felvettek számával hasonlítja össze ahelyett, hogy a 2024-re meghirdetett állami finanszírozású férőhelyek számával vetné össze.

Tavaly őszre Magyarországon 95 846 állami finanszírozású felsőfokú férőhelyet hirdettek meg, de csak 79 285 hallgató kezdett el állami finanszírozásban egyetemre járni, 2025 őszére pedig 87 174 állami finanszírozású helyet hirdettek meg, így tavalyhoz képest körülbelül 9 százalék a csökkenés - mutattak rá. Megjegyezték, hogy a döntés főleg a bölcsész- és társadalomtudományos képzéseket sújtja: van, ahol a tavaly meghirdetett állami finanszírozású keretszámokat 40 százalékkal csökkentik.

Az ADF kifogásolja azt is, hogy az Oktatási Hivatal a felvételi ponthatárokat tavaly úgy állapította meg, hogy a 2024 januárjában meghirdetett állami finanszírozású egyetemi helyek 17 százalékát nem töltötte fel, így sok fiatalt inkább önköltséges képzésbe "tereltek", és az előre megállapított állami finanszírozású keretet számos szakra akkor sem engedte feltölteni az illetékes minisztérium, amikor nagy volt a túljelentkezés.

Ha ez a trend folytatódik, akkor 2025 őszén még kevesebb állami ösztöndíjas hallgató kezdheti meg felsőfokú tanulmányait, mint 2024-ben, pedig a 25-34 éves korosztályban a diplomások aránya már most is Magyarországon a második legalacsonyabb az Európai Unióban - olvasható a közleményben.

Címkék:
kormány, oktatás, állam, állami támogatás, hallgató, diákok, tanárok, költségek, állami,