Pénzcentrum • 2022. szeptember 22. 11:06
Egyre drágábbak a meglóduló infláció miatt az iskolások hétköznapjai, például a menzákon jelentős drágulás figyelhető meg. A gyerekek kiadásai is emelkednek, ezért a szülőknek - ha megtehetik - magasabb zsebpénz-kiadással érdemes számolniuk az idei tanévben.
Folytatódik az infláció emelkedése Magyarországon, augusztusban a júliusi 13,7 százalékról 15,6 százalékra gyorsult az árindex. Az áremelkedésben főszerepet játszanak az egyre magasabbra kapaszkodó élelmiszerárak, amelyeknél a hivatalos adatok szerint augusztusban majdnem 31 százalékot meghaladó volt az éves drágulás, szemben például a júliusi 27 százalékos, valamint tavaly augusztusi 3,7 százalékos emelkedéssel.
Ez az iskolás gyerekeket nevelő szülőkre komoly terhet ró, mivel a gyermekekhez köthető kiadásoknál számítani lehet arra, hogy az élelmiszerek rendkívüli drágulása miatt a szakmai szövetségek szerint az iskolai menzákon is emelkednek az árak. Elképzelhető, hogy a különórákért, sportolásért is többet kell majd fizetni, mivel itt is emelkedhetnek például a rezsiköltségek, amelyek közvetve a szülőknél is megjelenhetnek.
A fiatalok mindennapos kiadásai is növekednek. Például egy zsebpénzből fizetett diákoknak szóló mozijegy az egyik legnagyobb hálózatban 2021 szeptemberében még 1500 forintba, míg idén 1650 forintba kerül.
Ez pedig 10 százalékos éves áremelkedésnek felel meg.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A mozijegy csak egy példa a sok közül, ezért azokban a családokban, ahol ez belefér a költségvetésbe érdemes azzal számolni, hogy a korábbinál nagyobb zsebpénzt biztosítsanak a gyermekeknek.
A jelentős áremelkedés ugyanakkor lehetőséget adhat a takarékoskodásra is. Ösztönözni kell a gyerekeket arra, hogy csak a szükséges kiadásokra költsenek, ne pazaroljanak. Amennyiben lehetőség van arra, hogy a szülő jutalmazza a spórolást például úgy, hogy a hó végén a zsebpénzből megmaradt összeget kiegészíti, esetleg megduplázza. Ezzel a megoldással a gyerek is érezni fogja, hogy érdemes odafigyelni a kiadásokra.