Pénzcentrum • 2021. szeptember 11. 15:03
A bölcsikezdés az egész család életében egy jelentős mérföldkőnek számít, ugyanis ilyenkor mind a szülők, mind pedig a kisgyermekek számára egy merőben új helyzet áll elő. Minden esetben a család egyéni preferenciája alapján érdemes eldönteni, hogy egy gyerek menjen-e bölcsődébe az óvoda előtt, így ilyenkor számos szempontot figyelembe kell venni.
A Pelenka.hu csapata Posztós Réka pszichológus szakmai segítségével összegyűjtötte, hogy milyen érvek szólnak a bölcsi elkezdése mellett, illetve adott esetben ellene, mire kell felkészülni az anyukáknak, és milyen visszajelzésekre kell figyelni a gyermekek esetében.
A bölcsőde új élmény vagy örök trauma?
A bölcsi kérdés mindig nehéz döntés, hiszen gyakran sok érv szól mellette, a szülők mégis úgy érezhetik, hogy a gyermeket, és így az egész családot megterheli majd a különválás. Emellett az a felismerés is kételyeket vethet fel, hogy ők esetleg már nem elegendőek a kicsinek.
A 3 év alatti kisgyermek fejlődésére az ideális hely az a családi környezet, ahol megfelelő figyelem irányul rá, ahol biztonságban és szeretve érzi magát. Ebben az időszakban az elsődleges kötődési személy számára főként az anyukája. Gyakran felmerülnek olyan érvek a bölcsi mellett, hogy a gyerkőc otthon már unatkozik, társaságot igényel vagy így hamarabb válik önállóvá, azonban a szülőknek mindig alaposan át kell gondolniuk, hogy mindez valóban egyezik-e a gyermekük valódi igényeivel
- hívja fel a figyelmet Posztós Réka pszichológus. Természetesen az élet számos olyan helyzetet produkál, amikor a család a bölcsi mellett dönt -anyuka visszamegy dolgozni, kistesó érkezik, a kisgyermek igényli, hogy gyerekek között legyen-, ilyenkor pedig körültekintően olyan helyet kell választani a gyermek számára, ahol a lehető legtöbb figyelmet és szeretetet kaphatja, olyan gondozóval, akihez tud majd kötődni.
A jó bölcsőde önmagában nem elég
A szülőknek minél előbb tudatosítaniuk kell magukban, hogy nem elegendő a megfelelő bölcsi és gondozó kiválasztása, hiszen a gyermek élményeit, az új helyzethez való hozzáállását nagy mértékben meghatározzák az ő érzelmeik, reakcióik. Nekik ugyanúgy fel kell készülniük a beszoktatás időszakára, mint ahogyan a gyerekeket is érdemes már előre az új élethelyzetre hangolni.
Ilyenkor jó ötlet lehet a gyerekkel bábozni és mesét mondani a bölcsődéről, illetve a témában írt mesekönyveket nézegetni. A legideálisabb, ha a beszoktatás fokozatosan történik. A gyermek számára is biztonságot ad, ha az anyukájával vagy apukájával közösen ismerkedik az új helyszínnel, a felnőttekkel és a gyerekekkel. Majd először rövidebb, később egyre hosszabb időt tölt a bölcsődében nélkülük. Kiemelten fontos és meghatározó azonban, hogy a gyermeknek sikerüljön kapcsolatot kialakítania a gondozójával, ugyanis ez meghatározó lehet a beszoktatás sikerességében
- mondta el Posztós Réka. Ha a gyermek azt érzi, hogy az édesanyja nyugodtan hagyja a bölcsiben, ő maga is nagyobb bizalommal fordul majd a gondozója és társai felé. Ellenkező esetben a kicsi megérezheti szülei bizonytalanságát, így ő is nehezebben fogadja majd el az új helyzetet.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Állandóság az új környezetben
A bölcsőde elkezdése új környezettel, új gyermekek és felnőttek megismerésével jár együtt, tehát nagyon sok változással, miközben a gyermek számára nagyon fontos az állandóság. Így a szülők feladata elérni, hogy a kisgyerek akkor is biztonságban érezhesse magát, amikor ők nincsenek vele.
A legfontosabb, hogy a gyerek olyan gondozó társaságában legyen, akiben a szülők is megbíznak. Emellett mindenképpen érdemes a bölcsődébe beküldeni velük a kedvenc játékukat, vagy egy olyan tárgyat, amelyhez ragaszkodnak és megnyugtatja őket. Azt is fontos kiemelni, hogy ez nem az új termékekkel való kísérletezés ideje. Azt a pelenkát, azokat a krémeket és egyéb tisztasági szereket vigyük be a bölcsődébe, amelyhez már hozzászokott a gyermekünk
– hívta fel a figyelmet Kéninger Vivien, a Pelenka.hu managere.
Honnan lehet tudni, hogy baj van?
„Amennyiben a gyermek nem eszik, iszik, vagy alszik a bölcsiben, amennyiben gyakoribbá válnak az esti hisztik, vagy nehézségek alakulnak ki az éjszakai alvásban, érdemes újragondolni, hogy biztosan minden rendben megy-e a gyermek körül a bölcsis életében” – mutat rá a szakember. Ilyenkor végig kell gondolni, hogy nem volt-e esetleg korai döntés a bölcsődei beszoktatás, azonban mindenekelőtt érdemes minél több információt begyűjteni a gondozóktól.