Pénzcentrum • 2021. szeptember 10. 11:07
Jelenleg 174 alapszakma közül válogathatnak a Szakmajegyzékből a tanulni vágyók, és jó tudni, hogy iskolarendszerben az első két szakma megszerzése továbbra is ingyenes maradt. A Pénzcentrum annak járt utána, melyek a legnépszerűbb felnőttképzésben tanulható szakmák, és melyek azok amelyekkel egészen biztosan jól lehet majd keresni - nem csak most, de 10-20 év múlva is.
Idén 102 ezer jelentkező háromnegyedét vették fel első körben valamilyen képzésre a felsőoktatásba, és habár pótfelvételi keretében is be lehetett kerülni, mégis több ezer olyan diák lehet, akinek szeptembertől életbe lép a B-terv: azaz nem főiskolán vagy egyetemen folytatja tanulmányait, hanem másfajta képzés után kell néznie.
Nekik jó tudni, hogy 2020. szeptember 1-jétől az Országos Képzési Jegyzéket (OKJ-t) a Szakmajegyzék váltotta fel. Jelenleg 174 alapszakma közül válogathatnak a Szakmajegyzékből a tanulni vágyók.
Iskolarendszerben az első két szakma megszerzése továbbra is ingyenes marad.
Emellett már és egy szakképző intézményben szervezett szakmai képzés keretében szerzett szakképesítés megszerzését is támogatja az állam. A nappali tagozatosok jogosultak diákigazolványra, családi pótlékra (annak a tanévnek a végéig, amelyben a tanuló betölti a 20. életévét), árvasági ellátásra, egészségbiztosításra. Az esti tagozaton tanulók estis diákigazolványt igényelhetnek.
"Az új típusú képzések mellett még sok felnőttképző biztosít még becsatlakozási lehetőséget a korábbi OKJ képzésekre. Azok számára, akik továbbtanuláson gondolkodnak, érdemes még jelentkezniük felsőfokú vagy emelt szintű OKJ képzésekre, hiszen az adott szakirányon továbbtanulóknak, ha a szakterületen oktató egyetemek és főiskolák úgy döntenek, az OKJ-s végzettség többletpontot érhet" - mondta el a Pénzcentrumnak Szabó Andrea, a TanfolyamOKJ.hu képzéskereső oldal szerkesztője, majd hozzátette,
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A felnőttképzésben induló tanfolyamok általában munka és család mellett is elvégezhetők, mert az intézmények – igazodva az igényekhez – többfajta, akár intenzív, esti, hétvégi ütemezésben is indítják a képzéseiket.
A 25-45 évesek keresik ezt a lehetőséget
Az oldalon elsősorban nem a most érettségizett 18-20 évesek keresnek tanfolyamot, hanem idősebbek, inkább a 25-45 évesek. 25 év alatt ugyanis még lehetőség van ingyenes szakképzések elvégzésére, így az látszik, hogy elsősorban azt a lehetőséget keresik a tanulni vágyók.
Az informatikai, pénzügyi, elektronikai és elektrotechnikai, illetve az építőipari végzettséggel rendelkezőkre folyamatosan nagy igény van a munkaerőpiacon - így feltehetően ezekkel jól lehet majd keresni a jövőben.
Jó hír, hogy a felnőttképzésben induló képzések egy részét el lehet online is végezni: koronavírus járvány miatt egyre több oktatási intézmény biztosít online oktatást azokon a képzéseken, melyek főleg elméleti oktatás van. A szakmai gyakorlati oktatás elvégzése azonban továbbra is személyes megjelenéshez kötött.
Jelenleg kb. 400 szakképesítés és részszakképesítés közt válogathatnak a tanulni vágyó felnőttek. Ehhez jön hozzá a 174 alapszakma. A kínálat rendkívül széles, a magánnyomozótól kezdve a testtetoválón át a szállodahajósig rengeteg szakma választható. Ugyanakkor a legnépszerűbbek továbbra is a hagyományos szakmák, pl. a vendéglátó-ipari, építőipari, kereskedelmi, szociális és egészségügyi képzések - számolt be a tapasztalatokról Szabó Andrea.