Gyökeres változásokkal indul a 2021/22-es tanév: több tízezer diák érintett

Pénzcentrum2021. augusztus 30. 09:02

Bár nem módosult az oktatási, vagy a felsőoktatási törvény, így is rengeteg változással indul a 2021/22-es tanév. Mutatjuk, mi mindenre kell számítani!

Több tízezer diákot érintő változásokkal indul a 2021/22-es tanév. Bár nincs új felsőoktatási, vagy köznevelési törvény, így is sokminden módosult.

Például augusztus elsejéről az egyetemek száma is változott, ugyanis elindult a sárospataki Tokaj-Hegyalja Egyetem. Az intézmény szőlészeti-borászati képzéseket kínál majd. Az Eduline összesítése szerint így az országban már 64 felsőoktatási intézmény működik.

Emellett augusztus 1-től tíz újabb egyetem került alapítványi fenntartásba, szeptember 1-jén pedig a Pannon Egyetemmel bővül a modellváltó intézmények listája. Ezzel együtt már csak öt egyetem és egy főiskola marad állami fenntartásban. Ezek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Eötvös József Főiskola.

Valamint az Egri Főegyházmegye veszi át, így az intézmény új neve Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, amely a Károli és a Pázmány után a harmadik legtöbb felvételizőt vonzó, elsősorban nem hitéleti képzéseket kínáló egyházi egyetem.

Ősztől újabb három évfolyam tanul majd az átszabott Nemzeti alaptanterv (Nat) alapján, amelyet 2020 szeptemberében vezettek be az első, az ötödik és a kilencedik évfolyamon.

Ha a fővárosi közgyűlés a szeptember 1-én megszavazza Karácsony Gergely főpolgármester javaslatát, akkor a 14 év alatti gyerekek ingyen utazhatnak majd a BKK járatain.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ilyen járványügyi szabályok lesznek az iskolákban

A tanév közeledtével a higiéniás és alapvető egészség védelmi szabályok fokozott betartására kéri az iskolákat a minisztérium. Miután a sikeres védekezésnek és a magas átoltottságnak köszönhetően már nincsenek érvényben szigorú korlátozások a mindennapokban sem, így az óvodákban és iskolákban sem írnak elő kötelező korlátozó intézkedéseket, ugyanakkor továbbra is fontos, hogy a szülők tünetes gyermeket ne vigyenek közösségbe és a köznevelési intézmények fordítsanak fokozott figyelmet az alapvető egészségvédelmi szabályokra – tájékoztatta korábban levelében a köznevelési intézményeket az emberi erőforrások minisztere.

A mostani tanévkezdés jóval biztonságosabb, mint az egy évvel ezelőtti, hiszen a pedagógusok döntő többsége be van oltva és a 12 év feletti diákok közül is már 168 ezren felvették az oltást. Mivel a 12. életév betöltését követően elérhető a koronavírus elleni védőoltás, osztályra, csoportra vagy egész feladatellátási helyre vonatkozó tanügyi intézkedés főszabály szerint csak az óvodában vagy az általános iskola 1-6. évfolyamán, valamint a fejlesztő nevelés-oktatásban történik.

Ahogy a mindennapokban, úgy az óvodákban és iskolákban sem kötelező a maszk és már nem kötelező a testhőmérséklet-mérés sem. Az iskolai hiányzásokra a normál szabályok vonatkoznak, az intézményvezető joga eldönteni, hogy mely esetben tekinti igazoltnak a diák távolmaradását.

Címkék:
egyetem, főiskola, tanév, iskolakezdés, tanévkezdés, szabályok,