Biró Attila • 2021. augusztus 4. 11:01
Idén a mérnökinformatikus szakra vették fel a legtöbb hallgatót Magyarországon. Ezek a diákok pedig jól bazíroztak, hiszen ha elvégzik az alapszakjukat, máris átlagosan legalább 500-600 ezer forintos kezdő fizetésre számíthatnak friss diplomásként. Ennek fényében nem meglepő, hogy az informatikával, illetve a legtöbb gazdasági, mérnöki szakkal jól jár az ember. Miközben bár betegápolásra és osztatlan tanári képzésre is sokan jelentkeztek, az alapképzés elvégzése után a kezdő fizetések itt a 300 ezer forintot sem érik el.
Még nincs két hete, hogy kihirdették a felsőoktatási felvételi ponthatárokat Magyarországon. Idén többen jelentkeztek, mint tavaly, pontosan 101 881-en, akik közül 75 748 embert fel is vettek.
A csúcsszakok pedig a következők voltak sorrendben (felvettek száma szerint):
- mérnökinformatikus
- ápolás és betegellátás
- gazdálkodási és menedzsment
- osztatlan tanári képzés
- programtervező informatikus
- általános orvos
- gazdaságinformatikus
- nemzetközi gazdálkodás
- gépészmérnök
- pszichológia alapszak
Ha megnézzük a szakokat, láthatjuk, hogy a legtöbb helyre felvett szakok nagyjából megegyeznek azokkal, ahová alapvetően a legtöbben is jelentkeztek. A sorrendiségből azonban látni, hogy sok jelentkezőt azért nem feltétlenül oda vettek föl, ahová a leginkább szeretett volna menni. Na, de mi van azokkal, akiket oda vettek fel? Vajon kereseti szempontból mennyire éri majd meg nekik az alapképzésük (!) elvégzése? Ennek járt most utána a Pénzcentrum.
Ki, mekkora keresetre számíthat?
Adminisztratív Adatbázisok Egyesítése 2020-ból statisztikailag kiolvasható, hogy a 2017/18-ban végzettek mekkora kezdőbérekért tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Fontos megjegyezni, hogy itt kifejezetten csak azt vizsgáltuk, hogy az alapszak elvégzése után milyen fizetési kilátásai vannak azoknak a friss diplomásoknak, akik számszerűleg Magyarország legnépesebb alapszakjairól kerülnek ki.
A grafikonon alapvetően minden szakhoz két érték tartozik, az egyik a frissdiplomások által megkeresett kezdő bruttó átlagbér, intézményfüggetlenül, míg a másik azt mutatjuk, hogy mennyi kezdő bért kaptak a legjobban keresett egyetemről érkezők. Ahogy a számokból látjuk, a mérnökinformatikusok, ahová amúgy is legtöbb embert vettél föl idén, valóban jó lóra tettek.
Nekik ugyanis a legmagasabb a kezdő bruttó bérük Magyarországon a 10 szak közül, egészen pontosan 521 ezer forint. Ugyanakkor a BME-ről kikerülők, ahol egyébként a legtöbben tanulják ezt a szakot, bruttó 606 forintos kezdőre készülhetnek az alapszakot végzettek. Látva számokat, informatikusnak tényleg megéri elmenni a felsőoktatásban.
Ezzel szemben, a kereseti statisztikák szerint osztatlan tanári képzésre már sokkal kevésbé. Az itt végzett diplomásuk ugyanis alig bruttó 262 ezer forintos kezdőre számíthattak, amit a legkeresettebb egyetemi oklevél is csupán bruttó 278 ezer forintra tudott feldolgozni. Ennél több mint kétszer annyit visznek haza kezdésre a mérnökinformatikusok. Ezek ráadásul néhány éves adatok, ami azt is jelenti, hogy míg az informatikusok, fejlesztők fizetése biztosan emelkedett a versenyszférában, addig a kezdő tanárok bérek biztosan nem. A negyedik legtöbb embert ugyanakkor ide vették fel, kereseti szempontból ők nem biztos, hogy túlzottan jól jártak, a kezdő fizetésekkel semmiképp.
300 000 forintos kezdő alatt vannak egyébként a az ápolás és betegellátást, valamint a pszichológia alapszakot végzettek is. Igaz, utóbb esetében nagyon kevesen állnak meg az alapszaknál, sokak célja ugyanis, hogy szakpszichológusok legyenek, ehhez pedig a 3 éves alapképzés után még legalább 3-4 évet kell tanulni, de bárhogy is, maga az alapszak nem kecsegtet túl jó fizetéssel, és mint az a Pénzcentrum korábbi interjújából kiderült, a későbbiek sem feltétlenül.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A listán viszont mindenképpen kakukktojásnak számít az általános orvosi képzés, ami a nemrégiben történt, orvosi béremeléseket értelemszerűen nem tartalmazhatja. Ám korábban, az általános orvosok kezdő bérezése bruttó 429 ezer forint volt országosan, míg az SZTE-rők kikerülőké 440 ezer.
400 ezer forint fölötti kezdőbérrel egyébként az éllovas és az általános orvos szakon kívül még további négy szak büszkélkedhetett: programtervező informatikus; gépészmérnök; gazdaságinformatikus; nemzetközi gazdálkodás. A listából tehát egyértelműen látszik, hogy csupán kereseti szempontból
bizony az informatika, mérnöki és gazdasági pályák kecsegtetik várható jóléttel a fiatalokat.
Ezzel szemben sok bölcsészszak, tanári képzés vagy akár a betegápolás területén magában a szakmában, alapszakos végzettként, pályakezdőként kevéssé lehetséges bankot robbantani.