HelloVidék • 2020. december 7. 08:14
Még a 2015-ös menzareform előtt is egyfajta pejoratív mellékzönge társult a menzás kaja mellé, a só- és cukormennyiség drasztikus csökkentése pedig csak még több kritikát generált. Azonban míg a házi koszthoz vagy éppen a gyorséttermi ételekhez szokottak húzzák a szájukat, arról sem szabad megfeledkezni, hogy sokak számára éppen az iskolai étkeztetés jelenti az egy napi meleg, főtt élelmet. Arról, miként érintette a közétkeztetéssel foglalkozó cégeket a tavasz óta húzódó vírushelyzet, egy napi több ezer adag ebédet előállító vállalat ügyvezetője válaszolt a HelloVidéknek.
Az első hullám váratlan berobbanása, a sebtében hozott strikt korlátozó intézkedések a gazdaság számos szektorában súlyos keresletcsökkenést okozott, többek között a közétkeztetésben utazó cégeket is érzékenyen érintette. Az óvodák és iskolák bezárása, valamint a tanulók digitális platformra való terelése az ebben utazó vállalatoknak jelentős kiesést okozott, a megkérdezett, a cég nevének elhallgatását kérő ügyvezető szerint náluk ez 85%-ra tehető.
- emlékezett vissza a vezető a tavaszi időszakra. A nyári hónapokra a helyzet némiképp normalizálódott, a legtöbb helyen biztosították a gyermekek nappali felügyeletét, így a közétkeztetéssel foglalkozó cégek megrendelésállománya állandósult, és volt idejük visszaépíteni kapacitásaikat. A második hullám alatt bevezetett újabb korlátozások szerencsére már nem az egész, hanem csak az egyetemi, főiskolai és középiskolai tanulókat érintették, ami a megkérdezett cég kapacitásának csak a 10-12 százalékát köti le, így közel nem okozott akkora problémát, mint a tavaszi időszakban elszenvedett keresletkiesés.
Ha érdekel mi még a menzák sorsa a második hullám alatt, valamint olvasnál a sokat emlegetett menzareformról is, akkor kattints a HelloVidék oldalára, ahol elérheted az egész cikket!