HelloVidék • 2020. augusztus 26. 08:14
A koronavírus-járvány miatt, a tavalyi tanévben bevezetett digitális tanrend mély nyomott hagyott a társadalomban. A HelloVidéknek nyilatkozó szülők és pedagógusok többnyire attól tartanak, hogy a 2020/2021-es tanévet is részben digitális oktatásban kell majd abszolválnia a gyerekeknek. A HelloVidék most az oktatásban dolgozó pedagógusokat, és hivatalos szerveket kérdezett arról, hogyan készülnek ebben a nehéz helyzetben a tanévkezdésre.
2020. március 13-án este 9-kor jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy a járványhelyzet miatt ún. digitális tanrendben fejeződik be a 2019/2020-as tanév. Sok szülőnek ez egyet jelentett azzal, hogy egyik napról a másikra pedagógussá (ha pc-k akarunk lenni, tanársegéddé) kellett válnia, de a pedagógus társadalom nagy részét ishidegzuhanyként érte a helyzet, hiszen eddig alig-alig (vagy egyáltalán) találkoztak az online oktatással munkájuki során.
A rendelkezésre álló felmérések ugyanis azt mutatják, hogy vidéken az eszközellátottság sokkal rosszabb volt, mint a fővárosban, volt olyan pedagógus, aki nyomtatott feladatlapokat adott ki a gyerekek szüleinek, majd kitöltve visszavárta javításra. Az első sokk után aztán mindenki túllendült a kezdeti nehézségeken, és így vagy úgy de sikerült lehozni a tanévből hátralevő 3 hónapot. Erre a helyzetre senki nem készülhetett fel, váratlan volt és azonnali megoldást kellett találni, melynek köszönhetően legalább 10 évet fejlődött a magyar oktatási rendszer.
Mit hoz a 2020/2021-es tanév?
A nyári szünet beköszöntével és a járványügyi intézkedések részleges feloldásával mindenki egyöntetűen fellélegezhetett, hogy végre hawai, dizsi, napfény, nem kell a szoba 4 sarkába bezárva, a gyerek buksijába magyarázni a tananyagot. A hirtelen megváltással és a gazdaság újraindításával együtt a családok tömegesen kezdtek el nyaralni belföldön és külföldön egyaránt, azonban a járványügyi veszélyhelyzet továbbra is fennáll.
Számos környező országban, így hazánkban is megnövekedtek az esetszámok, ami óvatosságra int mindenkit. A pedagógusok és a családok felett Damoklész kardja ott lebegett egész nyáron, vajon mire számíthatnak? Lesz iskolakezdés és a tanárok online fognak oktatni, a családok pedig szabadság híján fizetés nélkülire, home office-ra vagy épp álláskeresővé válnak, hogy kisebb iskoláskorú gyermekeik mellett üljenek egész nap? A Hellovidék megkeresett több pedagógust, vajon ők hogyan készülnek, ha ismét digitális oktatás lesz és mit tartottak meg az otthonról való oktatásból?