Ők nem vicceltek: 10-ből 9 magyar ezzel a papírral szerzett zsíros állást

NapiCsárt2019. július 4. 14:03

2018-ban, azon 20-34 éves EU-s lakosok foglalkoztatási rátája, akik az elmúlt három év valamelyikében felsőfokú végzettséget szereztek, 85,5 százalékos volt. A magyar friss diplomások ennél azonban sokkal jobban teljesítettek, nálunk a foglalkoztatási arányuk 91,5 százalékos volt, ami EU-s szinten is kimagasló. Nagyon úgy látszik tehát, hogy megéri tanulni, már csak azért is, mert a statisztikák azt mutatják, hogy a friss diplomások több min 80 százaléka felsőfokú végzettséget igénylő munkában helyezkedik el. Ráadásul a legkeresettebb szakmákban a bruttó átlagbér egy pályakezdő számára akár 320-390 ezer forint is lehet.

2018-ban, azon 20-34 éves EU-s lakosok foglalkoztatási rátája, akik az elmúlt három év valamelyikében felsőfokú végzettséget szereztek, 85,5 százalékos volt - derült ki az Eurostat friss jelentéséből. Ez az arányszám 0,6 százalékkal több, mint a 2017-ben miért, viszont 1,4 százalékkal elmarad az eddigi legmagasabb, 2018-as adattól, ami 86,9 százalék volt. 

Az EU-ban foglalkoztatási szempontból a máltai diplomásoknak éri meg a leginkább elvégezniük a felsőoktatást, ott ugyanis a mért korosztály 96,7 százaléka dolgozik. Nem sokkal rosszabb a helyzet a második Hollandia, illetve a harmadik Németország esetében sem, előbbinél a friss diplomások 94,8 százaléka, utóbbinál 94,3 százalékuk dolgozik. 

Loading...

Ahogy azt látjuk, Magyarországon is kimagasló a frissen diplomázottak foglalkoztatási rátája, olyannyira, hogy idehaza azok a 20-34 évesek közül, akik az elmúlt 3 év valamelyikében diplomáztak,

91,5 százaléknyian elhelyezkedtek a munkaerőpiacon.

Ez 10-ből 9 friss diplomást jelent. Ezzel a rátával egyéként az összesített lista 7. legjobbjai vagyunk, és az uniós átlagot is verjük majd 6 százalékkal. A lista másik vége azonban ennél jóval drasztikusabb képet mutat, a sereghajtó Görögországban például a vizsgált friss diplomások csupán 59 százaléka dolgozott 2018-ban, de Olaszországban sem volt sokkal jobb a helyzet, ott a ráta 62,8 százalék volt. 

A környező országok tekintetében is kiemelkedő a magyar adat, ugyanis -bár az EU-átlag fölött van az arányszámuk- Ausztriát és Romániát is lepipáltuk, nem beszélve többi szomszédunkról, akik mind az EU-s átlag alatt végeztek. Így például Szlovéniában a fiatal diplomások 85,3 százaléka dolgozott, de Szlovákiában például már csak 82,4 százalékuk, míg Horvátországban a 75,2 százalékuk.

Az Eurostat jelentéséből ezen felül az is kiderült, hogy Magyarországon a friss diplomás férfiak jóval nagyobb arányban vannak foglalkoztatva, mint a nők. Az adatok alapján ugyanis az elmúlt 3 évben diplomát szerzett fiatal férfiak 96,7 százaléka foglalkoztatva volt, míg a nőknél ez az arány majd 10 százalékkal kevesebb, csupán 87,3 százalék volt. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ez a különbség már csak azért is elég soknak mondható, mert az EU-s átlagdifferencia pusztán 3,2 százalék volt, igaz, ott is a férfiak javára. 

Megéri tanulni

A legfrissebb, 2018-ban készült, ’Diplomás Pályakövetés 2017' c. jelentése szerint,

a 2016 májusában bármilyen magyarországi bejelentett munkaviszonnyal rendelkező frissdiplomások (N = 83 053 fő) átlagosan havi bruttó 287 ezer forintot kapnak munkájukért, és az esetek 88 százalékában felsőfokú végzettséget igénylő pozíciót töltenek be.

Ez persze csak az átlag, ráadásul lassan 3 éves adatokról beszélünk, amik azóta biztosan nőttek. De még így is, a friss jelentés szerint az átlagnál jóval kimagaslóbb fizetést is össze lehet szedni, ha az ember éppen, aktuálisan keresett szakmát tanul majd el is helyezkedik benne. Így például a BA- és BSc-diplomások közül az informatikai végzettségűek vihetik haza a legmagasabb fizetést, már pályakezdőként 340-360 ezer forintos havi bruttó átlagjövedelemmel számolhatnak. Hasonlóan magas fizetésre számíthatnak a műszaki képzésen diplomát szerző hallgatók is, bruttó átlagjövedelmük 300-350 ezer forint.

Egy másik, nagyon népszerű szak a gépészmérnöki, itt bruttó havi 320-390 ezer forintos átlagjövedelem várhat egy pályakezdőre, de sokan választják a villamosmérnökit (bruttó havi 340-410 ezer forint átlagjövedelem) és az építészmérnöki (bruttó havi 220-260 ezer forint átlagjövedelem) képzést is. Népszerű még a kereskedelem és marketing, valamint a pénzügy és számvitel képzésen is sokan szereznek diplomát, átlagos bruttó jövedelmük 260-340 ezer forint - a jelentés szerint, míg a gazdálkodás és menedzsment képzésen végzettek ennél némileg többet vihetnek haza, átlagban bruttó 300-350 ezer forintot.

Címkék:
hrcentrum, karrier, pénzcentrum.hu, oktatás, diploma, eurostat, elhelyezkedés, diplomások,