Népszava • 2019. április 8. 10:00
A most megjelent tankönyvjegyzékben számos olyan magánkiadású tankönyv nem szerepel már, amely a jelenlegi tanévben még megfelelt a tantervi követelményeknek. A következő tanévben már nem lehet belőlük rendelni. Ráadásul a Nemzeti alaptenterv késik, jövő tanévben is ugyanazzal a kerettantervvel dolgoznak majd a pedagógusok, tehát nincs magyarázat a szűkülő kínálatra.
Szakmai érvekkel nem indokolható, hogy ugyanazok a magánkiadós tankönyvek, amelyek a jelenlegi tanévben megfeleltek a tantervi követelményeknek, a most megjelent tankönyvjegyzéken már nem szerepelne - nyilatkozta a Népszavának a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületének (TANOSZ) alelnöke, Romankovics András.
Előző héten megkezdődött a tankönyvrendelési időszak. Gloviczki Zoltán, az Oktatási Hivatal elnöke szerint nem igazak azok a hírek, amelyek a kínálat jelentős szűküléséről szólnak, és a jegyzéken szereplő könyvek mintegy fele nem állami kiadású. A TANOSZ számításai szerint azonban míg 2018-ban 3350 kötet közül választhattak a pedagógusok, idén 2754 szerepel a listán. Ebből a magánkiadós tankönyvek száma 840, tehát az állami és magántankönyvek aránya a jegyzékben 70-30 százalék.
A fenti adatokba beleszámítanak a speciális tankönyvek, szakképzési kiadványok is viszont az alapvető közismereti tárgyak, mint a magyar, a matematika, a történelem, a természettudományok, az idegen nyelvek, tankönyvkínálatát vizsgálva látható, hogy még nagyobb arányban csökkent a rendelhető magánkiadós kötetek száma. Tavaly még 993 ilyen kiadvány szerepelt a jegyzékben, idén már csak 368, tehát 625 magánkiadós cím került le a listáról. Helyettük az "újgenerációs" állami tankönyvekből választhatnak az iskolák.
Romankovics András szerint azért is abszurd a helyzet, mert bizonyos esetekben nem lehet egy tankönyvcsaládot egyben megrendelni. Előfordul, hogy a tankönyvcsalád egy része szerepel csak a listában. Előfordul az is, hogy a tankönyv nem rendelhető, de a hozzá tartozó munkafüzet igen, így nincs mi alapján megoldani a feladatokat. A TANOSZ kiadott egy alternatív tankönyvjegyzéket, így az iskolák - a szülőkkel összefogva - megrendelhetik a hiányzó könyveket. Azonban a szakmai szervezethez érkezett visszajelzések alapján van olyan iskola, ahol megtiltották a pedagógusoknak, hogy ezzel terheljék anyagilag a szülőket.
Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója, a miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára szerint valóban találhatunk új címeket a jegyzékben a tavalyi választékhoz képest, de ezek inkább a szakképzésre vonatkoznak, például a faiparról szólnak.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- mondta el Pilz Olivér. Mindeközben az egyházi iskolák - amelyek háromszor, négyszer nagyobb központi támogatást kapnak az állami intézményekhez képest - olyan tankönyvet rendelnek, amilyet akarnak. A tanár szerint leginkább az angoltanárok "akadtak ki" az új lista láttán, ugyanis ebből a tárgyból évfolyamonként egy-két tankönyvre szűkült a választék.
Címlapkép: MTI/Balogh Zoltán