Pénzcentrum • 2018. november 6. 18:01
Kedden délelőtt mutatták be a Társadalmi riport 2018-as kötetét. A kiadvány kétévente jelenik meg, és igyekszik összeszedni a legfontosabb társadalmi változásokat Magyarországon, illetve nemzetközi összehasonlításban. A kötetet Kolosi Tamás és Tóth István György szerkesztette.
A kötetben szakértők elemzik azt, ami az országban történt, történik, de a kiadványnak nem célja, hogy egységes üzenettel álljon elő. Kulcskérdései a felzárkózás-leszakadás kérdése, valamint a társadalmi mobilitás problematikája - olvasható az Index beszámolójában.
Lannert Judit "Nem gyermeknek való vidék - A magyar oktatás és a 21. századi kihívások" című tanulmányából kiderül, hogy a fontosabb mérőszámokban a leggyengébbek között van a magyar oktatási rendszer. Kiderül, hogy a PISA-teljesítményméréseken az ország a kétezres években stagnáló, majd 2015-ben már romló képet mutatott. A matematikai tudás látványosan visszaesett. Ma már a diákok szinte nem is bíznak abban, hogy meg tudnak oldani egy feladatot.
Azt írja a szerző, hogy a túlzsúfolt, nem tanulóközpontú tantervek, illetve a nem megfelelő pedagógiai módszerek miatt a fiatalok többségének motivációi csökkennek, az oktatási rendszer a tanulók kezdeti hátrányait már inkább felerősíti, mintsem hogy segítene azok leküzdésében.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Felnőttképzésben is visszaesést mutatnak a számok: míg 2002-ben a felnőtt lakosság 18 százaléka tanult, addig 2014-ben már csupán a felnőttek 11,4 százaléka.