100 gyerekből 20 soha nem végzi el az iskolát Nógrádban

Magyar Hírlap2017. szeptember 19. 09:30

Az iskolai lemorzsolódások csökkenésének irányába mutatnak a korai iskolaelhagyás megelőzését szolgáló jelzőrendszer első adatai - írta a Magyar Hírlap.

A Köznevelési Információs Rendszer (KIR) honlapján is olvasható adatok szerint - a 2016/2017-es tanév második félévéről szolgáltatott információk alapján - a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók aránya országosan 10,85 százalék. Ez jó előjel is lehet, ugyanis tavaly még - az európai uniós statisztikai hivatal szerint - 11,6 százalék volt Magyarországon a korai iskolaelhagyás rátája.

Magyarország más uniós tagországokhoz hasonlóan vállalta, hogy az évtized végéig 10 százalékra csökkenti a lemorzsolódást, vagyis hivatalos definíció szerint az oktatást-képzést középfokú végzettség, illetve szakképzettség nélkül elhagyó, 18-24 évesek arányát saját korosztályukon belül.

Megyénként mindazonáltal jelentős a különbség: Nógrádban csaknem 20, Szabolcs-Szatmár-Beregben 18, Borsod-Abaúj-Zemplénben 16 százalékos a lemorzsolódási veszélyeztetettség. A fővárosi ráta alig több mint 7 százalékos.

A lap emlékeztet arra, hogy a kormány cselekvési tervet dolgozott ki a képzettség nélküli iskolaelhagyás visszaszorítására, ennek része a kora gyermekkori prevenció - beleértve a kötelező óvodáztatást is -, az ágazatközi, illetve helyi együttműködés javítása, valamint a kiemelten érintett oktatási intézmények fejlesztése.

Címkék:
karrier, iskola, bukás, suli, lemorzsolódás,