Pénzcentrum • 2016. október 29. 13:00
A mai gazdasági, pénzügyi világban gyakran a felnőtteknek sem egyszerű eligazodni. A gyerekek viszont óriási előnyhöz juthatnak azáltal, ha a szülők már egészen kicsi korukban elkezdik őket pénzügyi tudatosságra nevelni. Ez egy óriási lépés ahhoz, hogy felnőtt korukban ne legyenek pénzügyi nehézségeik. A pénzügyi neveléshez sok jó eszközt hívhatunk segítségül, de a beszélgetést és a játékot semmi sem pótolhatja.
Temérdek sok dologra meg kell tanítani a gyereket ahhoz, hogy felnőtt korában jól boldoguljon az életben, és ügyesen el tudjon igazodni a világban. Az iskola erre nem elég, a szülőknek hatalmas szerepe van a nevelésben. És ahogy megtanítják őket arra, mit egyen, hogyan viselkedjen, élettani, erkölcsi és társadalmi értékekkel ruházzák fel őket, nem hagyhatják ki a sorból azt sem, hogyan kell jól dönteni, és tudatosan kezelni a pénzügyeket.
A pénzről nem egyszerű beszélni a gyerekkel, pláne úgy, hogy az a korának megfelelő legyen. Annak ellenére, hogy ez nagyon fontos dolog, csak minden második szülő beszél 18 év alatti gyermekével a pénzügyekről, és csak minden harmadik családban szokás zsebpénzt adni - derült ki a Regio Játék megbízásából az NRC által készített reprezentatív kutatásból.
Gazdálkodj a zsebpénzeddel!
A gyerekek sokat tanulhatnak arról, hogyan kell gazdálkodni, ha zsebpénzt kapnak. Ehhez persze az is szükséges, hogy a szülők beszélgessenek velük, hogyan kell beosztani, mire érdemes költeni, és hogyan spóroljanak arra, amit majd idővel szeretnének megvenni maguknak. Csak kevés 6 éven aluli kap zsebpénz, ha mégis, akkor az általában kevesebb, mint 500 forint havonta. A 7-14 évesek 500-1000 forintból, a 15 éven felüliek pedig 2-5000 forintból gazdálkodhatnak havonta. Tízből hat családban ez a bevett szokás - derült ki a felmérésből.
Tét nélkül, játszva
A játék nagyon fontos része a nevelésnek, hiszen a gyereket játék közben tanulnak, utánozzák a szüleik viselkedését, ez által sajátítanak el szerepeket, és értelmezik a körülöttük lévő világot.
- mondta el a Pénzcentrum megkeresésére Mihály Nikolett gazdaságpszichológus.
A felnőttek életében a pénz gyakran stresszt és feszültséget okoz, hiszen náluk nagy tétje van annak, hogyan döntenek és gazdálkodnak. A szakértő szerint azért is hasznos, ha játék közben tanulják meg a gyerekek, hogyan gazdálkodjanak, mert egy felszabadult, jó hangulatban találkoznak a pénzzel, így később nem jelent majd nekik akkora stresszt és gondot, ha anyagi döntéseket kell hozniuk.
A pénzt amúgy is nehéz elmagyarázni és megértetni a gyerekekkel, de játék közben kézzelfoghatóvá válik, és nem valami elvont fogalom lesz. Sőt, azonnal ki is próbálhatják, megtanulhatják kezelni valós tét nélkül.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Okosan!
Most ünnepli 50. születésnapját a Gazdálkodj okosan! társasjáték, amin keresztül generációk tanulhatták meg a pénzügyi világot, a takarékoskodást, az anyagi döntéseket. A gyerekek találkozhatnak azzal, hogy milyen kiadásokkal és kötelezettségekkel kell számolniuk a felnőtteknek. Például költeniük kell ételre, utazásra, rezsire, és spórolni lakásra.
- mondta a gazdaságpszichológus.
Mihány Nikolett hozzátette: ez arra is megtanítja a gyerekeket, hogy közösségben gondolkodjanak, ne csak a saját érdekeik mentén nyilvánítsák ki az akaratukat. Látják, hogy létezik egy anyagi keret, amiből ki kell hozni mindent, amire a családnak szüksége van, és a takarékosságra is gondolni kell.
A Gazdálkodj okosan! példájánál maradva, hiába lép rá arra a mezőre, hogy megveheti a lakást, ha még nincs meg hozzá a szükséges összeg. Tehát megtanulja, hogy attól, mert valamit nagyon szeretne, és vágyik rá, nem feltétlenül kaphatja meg azonnal, hanem spórolni kell rá. Ezáltal nagyobb az esélye annak, hogy később, felnőtt élete során is kontrollálni fogja a vásárlásait, és átgondolja, hogy mire, mikor, és mennyit költ.