Pénzcentrum • 2016. szeptember 3. 13:00
Néhány hónap és itt az év vége, s ezzel kéz a kézben érkezik a nagy fogadalmak időszaka is. Ha valaki fogadalmat tesz, az legtöbbször azt jelenti, hogy felismerte, változásra van szüksége. Az elhatározás ellenére miért nem sikerül elérni a kitűzött célokat? A Harvard Egyetem professzorának segítségével keressük a válaszokat.
Az újévben
- lefogysz 15 kilót,
- normális párkapcsolatban fogsz élni,
- elkezdesz megtakarítani,
- hetente többször felhívod a szüleidet,
- visszafizeted a diákhiteledet
és a sort még végtelenségig lehetn efolytatni.
Ilyen fogadalmakkal a legtöbb ember életében tele van a padlás, viszont kevesen vannak, akik jövőre ilyenkor visszatekintenek és úgy érzik, legalább részben elérték kitűzött céljaikat.
Ezt Amy Cuddy pszichológus, a Harvard Egyetem tanára nyilatkozta a Big Think tudásportálnak.
A professzor szerint további probléma az ilyen nagy fogadalmakkal, hogy csak az eredményre koncentrálnak, és például arra nem, hogyan fogja érezni magát valaki az elhatározásától már annak másnapján.
A kutatások azt igazolják az egyetemi tanár szerint, hogy sokkal jobb eredményt lehet elérni azzal, ha nem az óriási kitűzött célra koncentrál valaki, hanem azokra az apró lépésekre, amelyek szükségesek a kitűzött cél eléréséhez.
Vegyünk egy olyan példát, mellyel egy csapásra nemcsak a saját életünket tehetjük jobbá, de gyermekeinkét is. Általánosan elfogadott célja a szülőknek, hogy gyermekeik minél jobb tanulók legyenek az iskolábanl, hiszen ennek számtalan előnye van azzal szemben, ha a gyerkőc végigbukdácsolja a tizenkét év közoktatást.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A jó tanuló gyereket persze a jó jegyei különböztetik meg a rossz tanuló gyerektől, de mégsem ajánlatos úgy nevelni a gyereket, hogy minden jegyszerzési alkalmat olyan lehetőségként fogjon fel, ahol győz vagy elbukik a jó tanulóságért folytatott harcban.
Ellenkező esetben, ha csak arra koncentrál a gyerek, hogy milyen jegyeket kap és a jegyszerzési alkalmakat potenciális bukási vagy nyerési lehetőségnek éli meg, akkor csalódni fog, mivel a bukás kódolva van a rendszerbe, és ez vissza fogja vetni őt céljai elérésében.
A fent leírt, kevésbé eredménycentrikus gyakorlat Carol S. Dweckhez köthető, aki szintén pszichológus és egy másik elismert amerikai egyetemen, a Stanfordon tanít. Leginkább motiváció-, személyiség- és fejlődéskutatással foglalkozik. Dweck azzal érvel, hogy a fenti módszer alapján kialakuló fejlődési szemléletmód stresszmentesebb és sikeresebb élethez vezet, mint a száraz eredményorientáltság.
Ha most felszisszentél magadban, mert a gyerekedet nem ezen elv alapján nevelted, akkor sincs semmi veszve. A fejlődési szemléletmód bármikor elsajátítható. Az egésznek az a lényege, hogy ne vizsgaként vagy legyőzendő helyzetként élj meg egy kihívást jelentő szituációt. Készülj fel jól és add önmagadat. Tudd, hogy ezzel most teszteled a saját határaidat és a helyzet egyben lehetőség a fejlődésre is.
Ha így tekintesz a fontos szituációkra, akkor az eredmény nemcsak annyi lesz, hogy elérted-e amit akartál vagy sem. Úgy fogod érezni, hogy önmagadat adtad és bármi is lesz a helyzet eredménye, el tudod majd fogadni. Így nemcsak elégedett leszel, hanem önazonos és magabiztos is, ami hosszú távon csak jól jöhet neked.