Ez lesz az ötvenesek veszte: már csak egy évtizedük van hátra

Pénzcentrum2016. június 28. 16:05

Több magyarnak van munkája, mint tavaly, így kevesebb a munkanélküli is, de ez még korántsem jelenti azt, hogy nincsenek gondok a munkaerőpiacon. Az idősebbek munkavállalása körüli problémák például még hatalmas kihívást jelentenek, és a pályakezdők sincsenek túl könnyű helyzetben.

A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggel közölte legfrissebb foglalkoztatási felmérésének adatait. A számok szerint kevesebben kerestek állást, és több magyarnak volt munkája idén március és május között, mint 2015 azonos időszakában.

Összesen 4 millió 314 ezer főt foglalkoztattak, 149 ezer fővel többet, mint egy éve. Emellett 8400 fővel többen dolgoznak külföldi telephelyen, mint tavaly. Legnagyobb arányban a közfoglalkoztatottak létszáma nőtt, 12,4 százalékkal.

Loading...

A 15 és 64 év közötti lakosságnak a 66 százaléka dolgozik: a férfiaknak 72,5, a nőknek 59,6 százaléka. A 15 és 24 év közöttieknek a 26,9 százalékának van állása, a 25 és 54 év közöttieket a "legjobb munkavállalási korú" rétegnek is nevezik, nekik 81,9 százalékuk dolgozik.

Az 55 és 64 év közöttieknek viszont csak a 49,4 százalékát foglalkoztatják.

Az uniós foglalkoztatási célokat az Európa 2020 stratégiában határozták meg, eszerint a 20-64 éves korcsoportban 2020-ra el kell érni a 75 százalékos foglalkoztatottságot (uniós szinten), ez jelenleg Magyarországon 71 százalékos.

Kevesebb a regisztrált munkanélküli

A március és május közötti időszakban 251 ezer fő volt munkanélküli, ez az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest 69 ezer fővel kevesebbet jelent. Így jelenleg 5,5 százalékos a munkanélküliség.

Loading...

A munkanélküliség átlagos időtartama 18,2 hónap, és a munkanélkülieknek a 47,5 százaléka legalább egy éve keres állást, őt tartósan munkanélkülinek számítanak.

Gondban vannak az 55 év felettiek?

Egyre nagyobb problémát jelent a munkaerőhiány Magyarországon, a Randstad elemzése szerint 2030-ra hazánk öreg társadalommá válik, vagyis minden ötödik lakos be fogja tölteni a 65. életévét. A KSH adatokból az látszik, hogy az 55 éven felülieknek épphogy a felét foglalkoztatják.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A kutatás szerint a friss diplomások és az idősek aktivizálása megoldást jelenthetne. 

A megkérdezett magyar dolgozóknak a 60 százaléka mondta, hogy a munkahelyén gondoskodnak a friss diplomások bevonását célzó programokról, de csak feleannyian mondták, hogy az 55 év felettiek is megkapják ezt a segítséget.

KATT: Baj lehet a magyar dolgozóknál is: hiába a rutin meg az évek?

Minden második megkérdezett úgy gondolja, hogy a vállalatok sikeres és hosszú távú működéséhez elengedhetetlen az idősebbek megtartása. Emellett a többség úgy véli, hogy az 55 évnél idősebb kollégák is ugyanolyan hatékonyan végzik a munkájukat, mint a fiatalok, és nem vesznek ki több betegszabadságot sem, mint a 35 év alatti munkatársak.

A friss tudás elsajátítása viszont problémát jelent ennek a korosztálynak, amivel a megkérdezettek kétharmada egyet is ért, és ez a nehézség befolyásolja a munkavégzést is.

Egyre többen tanulnak diploma után is

Tavaly közel másfélszer annyi nő jelentkezett OKJ-s képzésre, mint 2014-ben, és nőtt a diplomások aránya is a tanulók között - derült ki a felnőttképzéssel foglalkozó Perfekt Zrt. adataiból. A férfiaknál továbbra is az ipari képzések a legnépszerűbbek, a nőknél a pénzügyi képzések vezetik a toplistát. Az adatok szerint egy átlagos OKJ-s hallgató 25 és 34 év közötti, nő, és minimum középfokú végzettséggel rendelkezik. Ez azt mutatja, hogy sokan választják felsőfokú tanulmányaik, vagy gyermekvállalás után ezt a képzési formát.

Címkék:
oktatás, álláskeresés, munkanélküli, munka, ksh, munkanélküliség, statisztika, foglalkozás, adatok, foglalkoztatottság,