Pénzcentrum • 2016. január 28. 05:56
Több százezer családnak jelent anyagi terhet a gyerekek mindennapos iskolába vagy éppen óvodába szállítása, pedig az utazás költségeit a törvény szerint nem a szülőknek kellene kifizetni. Persze akad néhány település, ahol megoldják a gyerekek utaztatását, de mihez kezdhet az a szülő, ahol erre még mindig nincs megoldás?
Egy elkeseredett édesanya keresett meg minket, aki egészségügyi okokból nem tudja a gyermekeit a távolabb lévő iskolába se biciklivel, se gyalogosan elvinni így bejutáshoz csak az autó marad. Naponta közel 13 kilométert kell emiatt autóznia, ez pedig nemcsak a benzinköltség miatt hatalmas anyagi teher a családnak, hanem azért is, mert emellett az édesanya munkát sem tud vállalni.
- írja az édesanya.
Sok a szülői panasz
Az iskolába járás és tavaly szeptembertől már az óvodába járás is (3 éves kor felett) a törvényi előírások szerint kötelező. Azonban az óvoda és az iskola összevonások (bezárások) és szakképzés ésszerűsítése következtében sok gyereknek kell a lakóhelyétől jóval távolabb levő intézménybe járnia.
- Mondta el lapunk megkeresésére Keszei Sándor, az Magyar Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) elnöke.
Kinek kellene ezt kifizetni?
Adott várostól függően, akár havi több ezer forint különbség is lehet a gyerekek iskolába, vagy óvodába való utazásának költségei között. Ez pedig súlyos megkülönböztetés, hiszen amíg az egyik gyereknek csupán 2-3 ezer forintba kerül az iskolába való bejutás, addig másoknál ez 4-8 ezer forint is lehet.
- tette hozzá Keszei Sándor.
Fontos tehát, hogy a gyerekek számára kijelölt iskolákba/óvodákba való utazás költségeinek megtérítését írja elő a törvény, a szabadon választott iskolába járásét már nem. Az MSZOE elnökének elmondása szerint az állami költségvetésben külön pénz van félretéve az iskolabusz-hálózat fenntartására, mégis a szülői panaszok alapján sok az olyan település, ahol ezt nem biztosítják a gyerekek számára. Persze vannak olyan helyek is, ahol a gyerekek az adott szakaszon esetleg ingyen használhatják a helyi buszjáratokat, de olyan település is akad, ahol mikrobusszal viszik őket az iskolába.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az MSZOE javaslata szerint a tömegközlekedési eszköz díjával arányos benzinköltség megtérítésére és a kisgyermeket kísérő személy napidíjának kifizetésére is szükség lenne.
KATTINTS! Tudtad? Kifizetik, ha bölcsibe, oviba viszed reggel a gyereket!
A költségtérítést igényelni kell
Fontos tudni, hogy amennyiben a szülők élni szeretnének a törvény adta lehetőségekkel, akkor ezt a megfelelő intézmény felé kell jelezniük. Az óvodás korú gyermekeknél ez az önkormányzatokat, az iskolás gyerekeknél pedig az iskola fenntartóját jelenti.