Pénzcentrum • 2014. december 18. 06:02
December 13. óta a boltokban új élelmiszercímkékkel találkozunk, amiken megtalálhatjuk többek között az allergén információkat is. De nem csak a csomagolt élelmiszereken kötelező ez az info, hanem az étlapokon és a sulimenzán is.
- közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára. Erre 20 milliárd forintot fordít a kormány.
Közben már most januártól megújul a közétkeztetési rendszer, a gyerekek az ígéretek szerint egészségesebb ételeket kapnak majd az oktatási intézményekben. Ezzel párhuzamosan a december 13-án hatályba lépő élelmiszer címkéket érintő új szabályozás meghatározza a csomagolásokon alkalmazható legkisebb betűméretet, a háttér és a betű színét, és az allergének kötelező feltüntetését is. A problémákat okozó anyagokról nem csak az előre csomagolt termékek esetében kell tájékoztatást kapnunk. Hanem például akkor is, ha kimért árut veszünk, ha étterembe megyünk,
A közétkeztetőnek minden általa biztosított étkezéshez étlapot kell készítenie, és azt az oktatási intézmény az étkezők - és adott esetben a szülők - által is jól látható helyen ki kell azt függesztenie. Az étlapon a következőknek kell szerepelnie minden étkezésre külön lebontva:
- az energia-, zsír-, telített zsírsav-, fehérje-, szénhidrát- és cukortartalomnak
- a sótartalomnak
- valamint az allergén összetevőknek
A só- és cukortartalom különösen fontos egyébként, számos olyan olcsósító és a főzést gyorsító élelmiszer került tiltólistára az új közétkeztetési rendszerben, ami magas só vagy cukortartalmú:
- sótartalmú ételpor, sótartalmú leveskocka, sótartalmú ételízesítő krémek, paszták állományjavításon vagy ételízesítésen kívüli célra,
- 30 százaléknál magasabb zsírtartalmú hús,
- 23 százaléknál magasabb zsírtartalmú húskészítményt 15 éves kor alatti korosztály számára,
- 18 év alatti korcsoport számára koffeintartalmú ital,
- az energiaital,
- alkoholt tartalmazó élelmiszer,
- szénsavas vagy cukrozott üdítő, szörp,
- az élelmiszerkönyvi előírás szerinti gyümölcslén kívül más gyümölcs vagy zöldség ital,
- bizonyos esetekben a gyümölcsíz,
- az 1-3 éves és a 4-6 éves korcsoportok számára sertés- és baromfizsír
Az új elvárásoknak való megfelelés kétségkívül költségesebb az eddiginél. A nagyobb állami támogatás mellett különböző költségcsökkentő intézkedések is életbe léptek. Például a helyi termékek bevonása, a helyben megtermelt alapanyagok felhasználása, valamint a helyi munkaerő felhasználása mind további költségcsökkentő tényező. A helyi termelőket mentesítették a közbeszerzési eljárás alól, hogy alapanyagtöbblet biztosíthassanak, így a szállítási, csomagolási és tárolási költség is csökkenthetővé vált - tájékoztatta a Pénzcentrumot az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI).
Olcsóbb is lesz
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A többletforrásra azért is szükség van, mert a tervek szerint
Csak a szülők bizonyos jövedelemhatára felett kell majd minimális díjat fizetni az iskolai ellátásért 2016-tól. 2015 januárjától is egyre több gyerek étkezik ingyenesen vagy kedvezményesen. Az EMMI tájékoztatása szerint jelenleg az étkeztetést igénybevevő gyermekek, tanulók 34 százaléka ingyenes, 20 százaléka pedig kedvezményes (félárú) étkeztetésben részesül a bölcsődékben, óvodákban és az iskolákban.
Fotózd le és küldd el, ha igen, panaszkodj, ha nem! Mindezt itt: penzcentrum@penzcentrum.hu