Pénzcentrum • 2024. december 3. 10:14
A nemrég megjelent rendelettervezet nemcsak a januári nyugdíjemelés mértékét határozza meg, hanem 2025. január 1-jétől kismértékben módosítja a méltányossági nyugdíjemelés feltételeit is. 2025. január 1-jétől 120 ezer forintról 140 ezer forintra nő a kivételes nyugdíjemelés megállapíthatóságának jövedelmi korlátja - hívta fel a figyelmet a NyugdíjGuru heti hírlevelében. Így már közel 340 ezren lehetnek jogosultak méltányossági emelésre.
A nyugdíjemelésről szóló rendelettervezet szerint 2025. január 1-jétől 120 ezer forintról 140 ezer forintra nő a kivételes nyugdíjemelés megállapíthatóságának jövedelmi korlátja. Az egyszeri segély megállapíthatóságának jövedelmi korlátja viszont alapesetben jövőre is változatlan marad: egyedülálló kérelmező esetén 120 ezer forint, a közeli hozzátartozójával közös háztartásban élő kérelmező esetén 100 ezer forint. Rendkívül indokolt esetben viszont - ilyen ügyben csak a MÁK Központ járhat el - 140 ezer forintról 150 ezer forintra emelkedik a jövedelmi küszöb - írja a hírlevélben Farkas András nyugdíjszakértő.
2025-ben az egyszeri segélyre változatlanul csak 600 millió forint (nulla százalékos emelés), a méltányossági nyugdíjemelésre mindössze 100 millióval forinttal több, összesen 1 milliárd forint fordítható, miközben a jelenlegi feltételek mellett is legalább 300 ezer nyugdíjas, a jövőre életbe lépő új küszöbértékek mellett már közel 500 ezer nyugdíjas lehetne jogosult méltányossági emelésre vagy segélyre.
Ha az érintetteknek csak a minimális összegű kivételes nyugdíjemelést biztosítaná a rendszer, akkor 300 ezer potenciális jogosult x 39 ezer Ft (13 x 3 ezer Ft a méltányossági nyugdíjemelés éves minimális mértéke) = 11,7 milliárd forint előirányzatra lenne szükség a nyugdíjkasszában, pontosan 10,7 milliárd forinttal többre, mint amennyit a költségvetési tervezők be mertek vállalni. Ha 500 ezer lehetséges jogosult kérelmezné a méltányossági nyugdíjemelést, akkor 500 ezer x 39 ezer Ft = 19,5 milliárd forint előirányzatra lenne szükség a nyugdíjkasszában, 18 és fél milliárd forinttal többre, mint amennyi szerepel a 2025-re szóló költségvetés tervezetében - írja a szakértő.
Emiatt Farkas András azt javasolja minden lehetséges érintett nyugdíjasnak, hogy 2025 első napjaiban azonnal adja be a kivételes nyugdíjemelés iránti kérelmét, mert ha késlekedik, akkor elfogyhat a szűkös költségvetési keret, így egy teljes évet várakozhat, mire föléledhet a méltányosságra a remény. Bármelyik Kormányablakban, vagy az Ügyfélkapun keresztül beadható a kérelem a méltányossági nyugdíjemelés iránt - írja.
342 ezer kisnyugdíjast érinthet a méltányossági emelés
A KSH év eleji adatsora szerint 140 ezer forint alatti saját jogon járó nyugdíjban és ellátásokban összesen valóban 504 ezren részesülnek. Ebből az öregségi nyugdíjasok száma több mint 342 ezer, míg a korábbi 120 ezres korlát csak 181 ezer öregségi nyugdíjast érintett.Tehát a 120 ezerről 140 ezerre történő módosítással sokkal többen váltak jogosultak méltányossági emelésre.
Azt viszont figyelembe kell venni, hogy 2025-ben, amikor életbe lép majd ez a módosítás, már megtörténik a 2025 januárra tervezett nyugdíjemelés. Így lehetnek olyanok is, akik éppen az emelés miatt elhagyját a 140 ezer forintos sávot. Akinek 135 655 forint felett van a nyugdíja, jó eséllyel kap akkora emelést, hogy már kicsúszik a 140 ezres sávból.
Mi az a méltányossági emelés és ki igényelheti?
2025-ben a 140 ezer forintot meg nem haladó nyugellátások esetében kérhető az ellátás méltányosságból történő emelése. A méltányossági nyugdíjemelés havonta 3-8 ezer forintot jelenthet pluszban. Ez az emelés beépül a nyugdíjba, így hatással lesz a következő nyugdíjemelésekre is, mely kis járandóság esetén sokat számíthat. A MÁK tájékoztatása szerint kivételes nyugellátás-emelés engedélyezhető
- a nyugellátásban részesülő, az öregségi nyugdíjkorhatár fölötti személynek,
- a megváltozott munkaképességű özvegyi nyugdíjasnak;
- az özvegyi nyugdíjasnak, ha fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik; továbbá
- az árvaellátásban részesülő személynek.
Kivételes nyugellátás-emelés akkor engedélyezhető, ha a nyugellátás és a kérelmező számára folyósított egyéb rendszeres pénzellátás együttes havi összege nem haladja meg a 140 ezer forintot 2025-ben - az összeghatár 2024-ben 120 ezer, 2024 előtt 90 ezer forint volt. Fontos, hogy nemcsak az öregségi nyugdíjat veszik figyelembe, hanem minden egyéb rendszeres juttatást.
Ki nem részesülhet kivételes nyugellátás-emelésben?
Nem engedélyezhető kivételes nyugellátás-emelés annak a személynek, aki nem nyugellátásban részesül (pl.: megváltozott munkaképességű személyek ellátásában, rokkantsági járadékban, időskorúak járadékában részesülők). Továbbá annak a személynek sem,
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- akinél a nyugellátás megállapításától, továbbá a korábbi kivételes nyugellátás-emeléstől számított 3 év még nem telt el, továbbá,
- aki tartós bentlakásos intézményben él,
- aki otthont nyújtó ellátásban részesül, illetőleg javítóintézetben van elhelyezve,
- aki előzetes letartóztatásban van, szabadságvesztés büntetését tölti.
Hol és hogyan nyújtható be a kivételes nyugellátás-emelés iránti kérelem?
A kérelem a Kérelem-adatlap nyugellátás méltányossági alapon történő emeléséhez elnevezésű nyomtatványon nyújtható be. (A nyomtatvány a nyugdíjbiztosítási szervek ügyfélszolgálatain szerezhető be, illetőleg letölthető a Kincstár honlapjáról, illetve a magyarorszag.hu weboldalról.) A kérelemben meg kell jelölni azokat a különös méltánylást érdemlő körülményeket, és csatolni kell azokat a dokumentumokat, amelyek megalapozhatják a kérelem teljesíthetőségét (pl.: egészségi állapotról, közeli hozzátartozó egészségi állapotáról, gyógyszerköltségről, közüzemi díj elmaradásról szóló igazolás) - írja honlapján a MÁK.
A nyomtatványt hiánytalanul kitöltve és aláírva, hozzátartozói nyugellátásban (ideértve az árvaellátást is) részesülő személy esetén a Magyar Államkincstár Központhoz, egyéb esetben a kérelmező lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szervhez, vagy a Magyar Államkincstár Központhoz kell benyújtani.
Milyen összegű kivételes nyugellátás-emelés engedélyezhető?
Az emelés összege nem lehet kevesebb 3 ezer forintnál és nem haladhatja meg a 8 ezer forintot.
Fontos, hogy az engedélyezett kivételes nyugellátás-emelés "beépül” a nyugellátás összegébe, a nyugellátások évenkénti rendszeres emelése során a nyugellátással esik egy tekintet alá.
Van-e jogorvoslati lehetőség a méltányossági jogkörben hozott döntés ellen?
A döntés ellen keresettel lehet fordulni a lakóhely szerint illetékes, közigazgatási kollégiummal rendelkező törvényszékhez a közléstől számított 30 napon belül - írja az Államkincstár.
Azt is fontos tudni, hogy a méltányossági nyugdíjemelés mellett kérhető egyszeri segély is, illetve a Magyar Államkincstár (MÁK) honlapján található tájékoztatás szerint kérhető a nyugellátás méltányosságból történő megállapítása, valamint az árvaellátás méltányosságból történő meghosszabbítása is. A további esetekről a MÁK honlapján érdemes tájékozódni.