Pénzcentrum • 2024. november 25. 19:04
Az időskori boldogság kulcsa az egészség és az anyagi stabilitás, amelyek kéz a kézben járnak. A jó egészségi állapot nemcsak aktív, önálló életet tesz lehetővé, hanem kevesebb pénzt is emészt fel orvosi ellátásra, miközben több időt tölthetsz a szeretteiddel, vagy élvezheted a kikapcsolódást és utazást. Ugyanakkor az anyagi biztonság legalább olyan fontos, hiszen a jóllét fenntartásához ez is elengedhetetlen. Cikkünk végén egy rövid, boldogságról szóló kutatás van: töltsd ki, és oszd meg velünk a véleményedet, hogy közösen deríthessük ki, mi járul hozzá leginkább a boldog évekhez!
Az egészség, valamint az anyagi jólét idős korban még markánsabban hozzájárulhat a boldogság érzetéhez, mint fiatalabb korban. Az egészség lehetővé teszi, hogy nyugdíjasan is önállóan élj, aktív maradj a közösségedben, a családoddal és barátaiddal töltsd az idődet, valamint kevesebb pénzt költs orvosi ellátásra. Ráadásul, ha az egészséged rossz, kevesebb lehetőséged adódik utazásra és kikapcsolódásra – pedig ezek hozzák a legnagyobb boldogságot a nyugdíjasok számára.
Az Employee Benefit Research Institute (EBRI) friss kutatása szerint az egészség és vagyon egyaránt befolyásolja a nyugdíjasok elégedettségét. Az azonos vagyoni csoportba tartozó egészségesebb nyugdíjasok boldogabbak voltak, mint társaik, hasonlóképpen, a nagyobb vagyonnal rendelkező nyugdíjasok is boldogabbak voltak azonos egészségi állapotú társaiknál. Egyszóval,
mind egészségre, mind vagyonra szükség van a boldog nyugdíjas élethez, és e két tényező szorosan összefügg egymással.
Ugyanakkor a vagyon definíciója eltérő lehet: valakinek elég, ha beételeik elérik a nyugdíj előtti jövedelmének 70–80%-át, míg másoknak az is fontos, hogy örökséget hagyjanak hátra - derül ki a kutatásból.
A kiváló vagy nagyon jó egészségről beszámoló válaszadók 70%-a „nagyon elégedett” volt a nyugdíjas éveivel, szemben a közepes vagy rossz egészségi állapotról beszámoló 28%-kal. Stephanie W. McCullough pénzügyi tervező a felmérés kapcsán az Investopedianak úgy nyilatkozott, az egészség prioritás kell, hogy legyen a nyugdíjra való felkészülés során:
Ez nem olyasmi, amivel később, amikor van időd, foglalkozhatsz. Az apró, rendszeresen tett lépések hoznak valódi változást.
Az egészség fenntartása azonban költséges lehet, a jó minőségű ételek és a kornak megfelelő mértékű testmozgáshoz való hozzáférés nem olcsó, különösen alacsony jövedelmű nyugdíjasok számára.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Érdemes időben elkezdeni takarékoskodni
Azok, akik nem bíznak 100%-osan az államiellátórendszerben és szeretnék biztosítani anyagi stabilitásukat időskorukra, három fő megtakarítási formából választhatnak. A magyar állam jelenleg három nyugdíj-előtakarékossági lehetőséget támogat: a nyugdíjbiztosítást, az önkéntes nyugdíjpénztárt és a nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ).
Bár ezek a konstrukciók különbözőek, egymással kombinálhatók, ezért érdemes alaposan átgondolni, hogy az adóvisszatérítés maximalizálását szem előtt tartva melyik a legmegfelelőbb választás.
Mindhárom lehetőség közös előnye, hogy a befizetések után a megtakarítók 20%-os személyi jövedelemadó-jóváírásra jogosultak (amennyiben SZJA-t fizetnek). Ez évente akár 100 000–150 000 forintnyi adóvisszatérítést jelenthet 500 000–750 000 forint befizetése esetén.Egy átlagos ügyfél számára az adókedvezmény a futamidő alatt akár több millió forintnyi pénzügyi előnyt is eredményezhet.