Szörnyű hírt kaptak a kispénzű nyugdíjasok: döntött a kormány, idén ezt már biztosan nem kapják meg

Pénzcentrum2024. november 11. 09:17

A nyugdíjasok helyzete egyre nehezebbé válhat a következő években, mivel a kormány nem tervez sem nyugdíjprémiumot, sem nyugdíjkorrekciót az idei évre. A szakértők szerint a várható emelések ellenére is fokozatosan leszakadhat a nyugdíjak vásárlóértéke a keresetektől, ami azt eredményezheti, hogy egyre több nyugdíjas kerülhet a szegénységi küszöb alá - írja az atv.hu.

A nyugdíjasok nagy várakozással tekintenek a jövő évi nyugdíjemelés mértékére. A kiszivárgott információk szerint 2025-ben 3,2 százalékos inflációval számol a kormány, és ennek megfelelően tervezik emelni a nyugdíjakat is. Azonban a Nyugdíjas Parlament elnöke, Karácsony Mihály rámutatott egy ellentmondásra: míg a kormány egyes adók emelését a nyári 4,1 százalékos inflációhoz köti, addig a nyugdíjak esetében alacsonyabb mértékkel számol.

"Bizonyos termékek az inflációval arányosan nőni fognak, sőt, automatikusan nőni fognak, és ott 4,1 százalékot célzott meg. Itt ezt mi nem nagyon értjük, hogy mikor kell szedni, akkor 4,1, amikor ki kell adni a pénzt, az 3,2" - fogalmazott Karácsony Mihály.

A szakértők szerint az átlagnyugdíj összege egyre inkább elmarad a dolgozói átlagfizetéstől. Míg 2008-ban az átlagnyugdíj a nettó átlagkereset 69 százalékának felelt meg, addig 2024 nyarára ez az arány 53 százalékra csökkenhet, ami 253 ezer forintot jelent. A méltányosabb nyugdíjrendszer érdekében Karácsony Mihály szerint közel 710 ezer nyugdíjas ellátását kellene felzárkóztatni, akiknek a havi nyugdíja nem éri el a 160 ezer forintot. A Policy Agenda számításai szerint 2023-ban már 900 ezer nyugdíjas élhetett a létminimum alatt.

Idén elmarad a nyugdíjprémium kifizetése is, mivel a magyar gazdaság növekedése nem érte el a kifizetéshez szükséges 3,5 százalékos mértéket. Nyugdíjkorrekcióra sem számíthatnak az idősek, annak ellenére, hogy az év elején tervezettnél alacsonyabb volt az infláció.

Szakértők szerint átfogó változást csak egy nyugdíjreform hozhatna, ám ennek 2025 márciusi elfogadását a kormány nemrég feladta. Simonovits András közgazdász szerint azonban reform nélkül is lehetne méltányos változtatásokat eszközölni:

A kormány simán megtehetné, hogy a 13. havi nyugdíjas egységesen fizetné. Nekem mondjuk egy hatalmas veszteség lenne, mégis támogatom.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A nyugdíjreform elmaradása további problémákat vethet fel: mivel a kormány ezt is vállalta az Európai Uniós helyreállítási alap lehívhatóságáért cserébe, az Európai Bizottság várhatóan nem fogja folyósítani az 5,6 milliárd eurós összeget a teljesítés hiányában.

Címlapfotó:Bruzák Noémi, MTI/MTVA 

Felmérés: Áldás, vagy átok a hitel?

A hitel, mint pénzügyi termék megítélése 2024-ben sem egyértelmű. Éppen ezért a Pénzcentrum és a Bankmonitor közös kutatásában arra keresi a választ, hogy az „átlagember” hogyan gondolkozik a hitelekkel kapcsolatban. Arra vagyunk kíváncsiak, mit gondol a lakosság arról, hogy valóban lehet a hitel egy értéket teremtő eszköz, amivel gyarapodhatunk, vagy a társadalmi megítélés szerint inkább negatív vonatkozásai vannak a hitelfelvételnek. Segítsd a munkánkat, és töltsd ki az aláébbi felmérést arról, vajon mi jellemzi a bank és az adós viszonyát Magyarországon.

 

Címkék:
nyugdij, kormány, nyugdíjasok, orbán viktor, szakértő, közgazdász, nyugdíjreform,