Pénzcentrum • 2024. augusztus 19. 17:32
A nyugdíjemelés nem garantálja a nyugdíjasok vásárlóerejének (a nyugdíj reálértékének) a tényleges megőrzését. A nyugdíjasok relatív elszegényedése az idén is folytatódik - közölte a NyugdíjGuru.
A nyugdíjemelés jelenlegi rendszere nem biztosítja teljes mértékben a nyugdíjasok vásárlóerejének megőrzését, ami a relatív elszegényedésük folytatódásához vezet. Bár Magyarországon a nyugdíjakat az infláció mértékével kell emelni, a gyakorlatban ez nem garantálja a nyugdíjak reálértékének tényleges fenntartását.
Az emelés kizárólag az inflációt veszi figyelembe, figyelmen kívül hagyva más fontos tényezőket, mint például az országos nettó keresetek alakulását. Ennek következtében a nyugdíjasok relatív elszegényedése elkerülhetetlen azokban az években, amikor a bérek növekedése meghaladja az inflációt. Az idei év is ilyen, hiszen a várható keresetnövekedés akár kétszer-háromszor gyorsabb lehet az infláció üteménél.
A nyugdíjemelés folyamata több problémát is felvet. Az emelés mértéke becsléseken alapul, amelyek gyakran pontatlanok lehetnek. A költségvetési törvényben előre tervezett inflációs ráta szerint hajtják végre a januári emelést, majd szükség esetén novemberben korrigálják azt. Ez az eljárás azonban nem veszi figyelembe az év utolsó harmadának tényleges inflációját, ami további veszteséget okozhat a nyugdíjasoknak.
Az idei helyzetet tekintve, bár a KSH legutóbbi adatai szerint az általános és a nyugdíjas infláció egyaránt 4,1% volt júliusban, ez az átlagszám elfedi a valóság keserű részleteit. A nyugdíjasok a boltokban jóval magasabb áremelkedéssel szembesülnek egyes alapvető élelmiszerek esetében. Például, egy év alatt a cukor ára 46,3%-kal, a liszté 12,4%-kal, a sertéshúsé pedig 10,7%-kal emelkedett.
A nyugdíjemelés egységes százalékos mértéke tovább mélyíti a nyugdíjas társadalmon belüli egyenlőtlenségeket. Bár az arányok matematikailag nem változnak, a vásárlóerő érzete és a nyugdíjasok önbecsülése igen. A szegényebb nyugdíjasok relatíve még szegényebbnek, a gazdagabbak pedig még gazdagabbnak érzik magukat.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A jelenlegi rendszer nem kompenzálja sem a korábban megállapított nyugdíjak leszakadó értékét, sem a mélyszegénységbe csúszott nyugdíjasok helyzetét. Emellett problémát jelent, hogy a nyugdíjemelést a két évvel korábbi fogyasztói kosár alapján számítják, ami rendkívüli helyzetekben jelentősen eltérhet az aktuális fogyasztási szokásoktól.
Összességében a jelenlegi nyugdíjemelési eljárás elsősorban az állam érdekeit szolgálja, nem pedig a nyugdíjasokét. A nyugdíjasok hosszú hónapokra kamatmentesen kölcsönadják az államnak a nekik járó emelést, sőt, az év utolsó négy hónapjára járó pótlólagos emelésről részben vagy teljesen le is mondanak. Ez a helyzet mindaddig fennáll, amíg a nyugdíjemelési rendszer érdemi reformjára nem kerül sor.
Iskolakezdés 2024 felmérés
A Pénzcentrum oldalán rendszeresen végzünk nagymintás felméréseket, a mostani a 2024/2025-ös tanév legégetőbb kérdéseire adhat választ: miből teremtik elő a magyar szülők a pénzt az iskolakezdésre, hol milyen tanárokból van a legnagyobb hiány, mi a véleményük az oktatás színvonaláról és vajon jut-e még pénz idén különórára? Ha nevelsz általános iskolás vagy középiskolás gyermeket, kérünk, szánj 5-10 percet a kérdőívünk kitöltésére, ezzel is segíted a munkánkat és hogy valós képet kapjunk az ország helyzetérről.